Briti valitsus eitab Venemaa sekkumise raporti varjamist

Brexiti planeerimise eest vastutav Briti minister Michael Gove.

FOTO: AFP / Scanpix

Briti peaministri Boris Johnsoni valitsus tõrjub valmiste eel süüdistust, et valitsus varjab raportit Venemaa sekkumise kohta Brexiti-referendumisse.

Mõlema parlamendikoja seadusandjad on väljendanud kahtlust, et valitsus üritab raportit sihilikult varjata.

Johnsoni konservatiivid üritavad kiivalt vältida igasuguseid väiteid selle kohta, et Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust käivitati ebaausalt. 2016. aasta referendumil hääletasid lahkumise poolt 52 protsenti valijatest.

Brexiti planeerimise eest vastutav minister Michael Gove ütles, et 50-leheküljeline raport, mille koostas julgeolekukomitee, läbib nüüd asjakohaseid menetlusi.

«See avaldatakse õigel ajal,» ütles Gove BBC raadiole.

Ta keeldus täpsustamast, kas raport avaldatakse enne 12. detsembri üldvalimisi või pärast neid. Valimised võivad otsustada millal ja kas üldse Brexit toimub.

Kui konservatiivid valimistel parlamendienamust ei saavuta, võidakse Johnsoni vähemusvalitsus võimult tõugata.

Opositsiooniline Tööpartei on valmis korraldama teise Brexiti-referendumi ja osa väiksemaid erakondi tahavad Brexiti peatada.

Julgeolekukomitee esimees Dominic Grieve, kes on pärast konservatiivsest parteist lahkumist sõltumatu, nimetas valitsuse viivitamist hämmastavaks.

Ülemkoja liige Donald Anderson hoiatas, et põhjendamatud viivitused õõnestavad komitee tööd. «See tekitab valitsuses ja tema ajendites kahtlust,» ütles ta.

«Mida peaministril varjata on?» päris ülemkoja leiborist Dianne Hayter.

Ajaleht The Guardian kirjutas täna, et luureteenistused on raporti avaldamise juba heaks kiitnud.

Tagasi üles