Soomes algab esmaspäeval kahenädalane postitöötajate streik

Soome riikliku postifirma Posti töötajad. Pilt on illustratiivne.

FOTO: Soome Post

Soomes algab esmaspäeval posti- ja logistikatöötajate kahenädalane streik, millest võtab osa umbes 9000 töötajat. Streik mõjutab oluliselt postiteenuste kohaletoimetamist.

Ehkki homme jätkuvad töötingimuste ja pakisorteerijate olukorra üle läbirääkimised, milles osalevad ametiühingud ja tööandja ja riiklik lepitaja, kokkuleppe saavutamist hetkel ei paista.

Nii posti- ja logistikatöötajate ametiühingu Pau kui ka teenindussektori tööandjate liidu Palta teatel on esmaspäeval algav streik väga tõenäoline. Streik peaks algama 11. novembril kell 6 hommikul ning kestma 24. novembri keskööni.

Streik mõjutab posti kohaletoimetamist kogu Soomes, kuid postiveo häired võivad piirkondlikult erineda. Pakkide kohaletoimetamise viivitus võib olla päevadepikkune, kirjaposti kohaletoimetamine võib hilineda nädalaid.

Pau esinaise Heidi Niemineni sõnul pole tööandja nõudmistele vastu tulnud. Tema sõnul soovib Posti muuta pakkidega tegelevate töötajate töötingimusi kehvemaks. «See on tulevikuala ning tööandja peaks kogu tähelepanu sellele suunama.»

Teenindussektori tööandjate liidu Palta esimehe Tuomas Aarto sõnul on tööandja streigiks valmis. Niemineni teada on Posti streigi ajaks palganud renditööjõudu ka Eestist.

«Läbirääkimised on praegu ummikus, mistõttu kiiret lahendust ei paista,» sõnas Aarto. Tema sõnul ei plaani Posti streigi ajal renditööjõudu kasutada, kuid kiireks tööajaks palgatakse Postis lisajõudu.

Pooled vaidlevad läbirääkimistel näiteks selle üle, millise valdkonna kollektiivlepingu alla kuuluvad kirjakandjad ja postisorteerijad. Lisaks palkadele ollakse eri meelt ka tööaja ja vahetuste küsimuses ning selles, kas lisada hommikusele kojukandele juurde muud posti.

Toetusstreike on lubanud korraldada ka lennundustöötajate ametiühing IAU ja toidutööstuse töötajate ametiühing SEL. 

Tagasi üles