iDeal kampaania

Brasiilia populaarne endine president lahkus vanglast
Uuendatud laupäeval kell 10.14.

Brasiilia endinde president Luiz Luiz Inácio Lula da Silva vanglast vabanemise järel poolehoidjatele kõnet pidamas.

FOTO: AP/Scanpix

Korruptsioonis süüdi mõistetud Brasiilia endine president Luiz Inácio Lula da Silva lahkus eile vanglast pärast seda, kui kohtunik oli andnud käsu ta vabastada. 

Musta T-särki ja ülikonda kandnud Lula tõstis Brasiilia lõunaosas Curitiba linnas pärast föderaalpolitsei peakorterist lahkumist võidu märgiks üles rusikas käe, enne kui toetajad ja ajakirjanikud ta sisse piirasid. 

Endine president pidas seejärel kirgliku kõne, lubades jätkata võitlust tavaliste brasiillaste eest ja paljastada föderaalpolitsei valelikkuse. Lula tunnustas poolteist aastat iga päev talle vangla juures toetust avaldanud poolehoidjaid. 

"Nüüd lähen ma São Paulosse ja hiljem avanevad Brasiilia uksed, et ma saaksin selles riigis ringi reisida," ütles Lula. 

Kohtuniku otsus Lula vabastada järgnes ülemkohtu päev varem langetatud otsusele tühistada määrus, mis nõuab süüdimõistetute saatmist vanglasse, kui nad kaotavad oma esimese apellatsiooni. Nad jäävad vabadusse seniks, kuni nad on ära kasutanud oma õigused süüdimõistev otsus edasi kaevata, mis kriitikute sõnul võib jõukaid inimesi puudutavates kohtuasjades kesta aastaid. 

Lula advokaadid taotlesid ülemkohtu otsuse järel 72-aastase Brasiilia vasakpoolsete iidoli viivitamatut vabastamist. Endine president kannab korruptsiooni ja rahapesu eest ligi üheksa-aastast vanglakaristust.  

Lula oli väga rahulik ja ülemkohtu otsus andis talle lootust õigluse võidulepääsule, ütles endise riigipea advokaat Cristiano Zanin. "Meie kohtulahing jätkub, meie fookus on kohtuasja tühistamisel," lisas ta. 

Lula toetajad loodavad, et ta lahkub ruumist, kus teda on 580 päeva pantvangis hoitud, kõnnib rahva seas ja tuleb öisele valvusele, lausus Curitibas vangla ees asuva laagri Free Lula (Vabastage Lula) koordinaator Roberto Baggio. 

Häältega 6-5 vastu võetud ülemkohtu otsus tühistada kolme aasta tagune määrus on löök uurijatele, kes viivad läbi nõndanimetatud Autopesu juurdlust, mis puudutab riikliku naftafirmaga Petrobras seotud suurkorruptsiooni riigi ladvikus. 

Lula advokaadid taotlesid ülemkohtu otsuse järel 72-aastase Brasiilia vasakpoolsete iidoli viivitamatut vabastamist.

FOTO: HENRY MILLEO/AFP/Scanpix Baltics

Lula on algusest saadik väitnud, et tema süüdimõistmine oli poliitiliselt motiveeritud ja mõeldud takistama võimalikku naasmist riigipea ametisse.

Uurijad paljastasid 2015. aastal naftafirmat ümbritseva ulatusliku petuskeemi, mille raames petsid Petrobrasi juhid ja alltöövõtjad ettevõttelt aastakümne jooksul üle kahe miljardi dollari ning andsid poliitikutele ja parteidele altkäemaksu.

Lula valitses Brasiiliat ajaloolistel buumiaastatel 2003–2010, mille jooksul seljatasid tema rikkuse ümberjagamisele keskendunud poliitikate tagajärjel vaesuse miljonid brasiillased.

Endine Brasiilia president Luiz Inacio Lula da Silva koos oma toetajatega, pärast vanglast väljumist. 

FOTO: RODOLFO BUHRER/REUTERS/Scanpix Baltics

Veebruaris mõisteti ta eraldiseisvas kohtuasjas veel ligi 13 aastaks vangi ja teda on ees ootamas veel pooltosinat korruptsiooniprotsessi. Lula peab kõiki süüdistusi poliitiliselt motiveerituiks ja väidab, et nende eesmärk oli jätta ta eemale 2018. aasta presidendivalimistelt, mille võitis praegune paremäärmuslasest riigipea Jair Bolsonaro.  

Bolsonaro ei ole seni ülemkohtu otsust kommenteerinud, kuid tema mõjuvõimsad pojad on seda Twitteris kritiseerinud. 

Justiitsminister Sérgio Moro, kes 2017. aastal kohtunikuna Lula süüdi mõistis, ütles, et ülemkohtu otsust tuleb austada, kuid märkis, et kongressi pädevuses on põhiseaduse või seaduse muutmine, mis võimaldaks süüdimõistetud kurjategijad pärast esimese apellatsiooni tagasilükkamist vangi saata. 

Tagasi üles