Moskva protestis punamonumendi väidetava teisaldamise vastu Riias

Maria Zahharova

FOTO: Sputnik/Scanpix

Venemaa nõudis reedel Lätilt uurimise alustamist Teise maailmasõja ajal Läänemeres hukkunud Nõukogude allveelaevnikele Riias püstitatud monumendi teisaldamise suhtes. 

«Vene saatkond Riias andis Läti väliministeeriumile üle protestinoodi, nõudes Lätilt selgitust selle kuriteo kohta, vajalike meetmete rakendamist selle uurimiseks, selle tagajärgede korrigeerimiseks ja selle eest vastutavate inimeste õigusemõistmise ette toomiseks,» ütles Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova ametkonna veebilehele riputatud kommentaaris. 

Ministeeriumi teatel võeti Riia Daugavgrīva linnajaos asuv monument maha mitu päeva tagasi. Vene meedia teatel võeti Läti mereväe peakorterist 50 meetri kaugusel asuv mälestusmärk maha 1. novembri varahommikul ja viidi seni teadmata kohta. 

Läti ei ole seni monumendi teisaldamisest teatanud. 

«Kui see barbaarsus peaks karistuseta jääma, rikuks see veelgi õhkkonda niigi keerukates suhetes Venemaa ja Läti vahel,» sõnas Zahharova, kelle sõnul kohustusid Läti võimud 1994. aasta leppega hoolitsema ja säilitama Nõukogude mälestusrajatisi Lätis. 

Rühm aktiviste esitas oktoobri lõpus Läti seimile petitsiooni monumendi mahavõtmiseks Riia Võidu pargis. Samasuguse petitsiooni oli parlament 2016. aastal tagasi lükanud. 

BNS on kirjutanud, et seimi haridus-, teadus- ja kultuuri- ning väliskomisjoni ühisistungil osalejad otsustasid 29. oktoobril, et Riia natsidest vabastajate monumenti ümbritsevat territooriumi võib oodata kooskõlas Võidu väljaku kontseptsiooniga ümberkujundamine. Samuti otsustasid nad, et monumendi ajaloolise konteksti selgitamiseks võib sinna püstitada infotahvleid.  

Istungil otsustati ka, et seim moodustab nende ja teiste võimalike lahenduste arutamiseks töörühma, mis asub kaaluma ka monumendi ümbernimetamist. 

Tagasi üles
Back