USA välisminister nimetas IAEA inspektori kohtlemist Iraanis pööraseks

Iraani suursaadik Viinis Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) juures Kazem Gharib Abadi 7. novembril agentuuri direktorite nõukogu kohtumisel.

FOTO: LISI NIESNER/REUTERS/Scanpix

USA välisminister Mike Pompeo taunis reedel ÜRO tuumaagentuuri inspektori kohtlemist Iraanis, nimetades seda pööraseks ja põhjendamatuks hirmutamiseks. 

Ühendriikide esidiplomaadi sõnul hoidis Iraan inspektorit lühiajaliselt kinni, Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur (IAEA) on öelnud, et inspektoril takistati lühiajaliselt islamivabariigist lahkuda. 

Neljapäeval teatas Iraan, et tühistas tuumainspektori akrediteeringu pärast seda, kui ta käivitas Natanzi uraanirikastustehase väravas alarmi ja temalt leiti seejärel plahvatusohtlike nitraatide jälgi. 

«USA toetab täielikult IAEA vaatlus- ja kontrollitegevusi Iraanis ja meis tekitab ärevust Iraani suutmatus nõuetekohaselt koostööd teha,» lausus Pompeo avalduses. 

«IAEA inspektoritel tuleb lubada takistamatult oma elutähtsat tööd teha. Me kutsume Iraani lahendama viivitamatult kõik probleemküsimused IAEA-ga ja tagama agentuuri inspektoritele privileegid ja puutumatuse, millele neil on õigus,» sõnas välisminister. 

Iraani võimude sõnul kontrolliti antud vahejuhtumi käigus IAEA inspektoreid Natanzi väravas korduvalt ja tulemus oli ühe inspektori puhul kogu aeg sama. 

Kuni oodati naistöötajat, kes inspektori läbi otsiks, läks too tualettruumi, ütles Iraani esindaja IAEA juures Kazem Gharib Abadi. Kui ta välja tuli, et reageerinud aparaat Abadi väitel enam tema peale.

Meeskond võttis tualettruumist proove ja konfiskeeris inspektori käekoti. 

Iraani 2015. aasta tuumaleppe järgi peavad IAEA inspektorid Iraani tuumarajatisi regulaarselt kontrollima. Tuumaleppega tühistati Iraanile selle tuumaprogrammiga seoses kehtestatud rahvusvahelised sanktsioonid vastutasuks tuumaprogrammi piiramisele. 

USA kehtestas mullu augustis ja novembris Teheranile uuesti karmid majandussanktsioonid eesmärgiga viia riigi naftaeksport nulli ja sundida seda loobuma agressiivsest välispoliitikast.

Tagasi üles