India sikhid alustasid ajaloolist palverännakut Pakistani

Sikhid guru Nanaki pühamu ehk gurdwara juures.

FOTO: AFP / Scanpix

Sajad India sikhid alustasid täna tänu haruldasele kokkuleppele naaberriikide vahel palverännakut Pakistani, kus asub nende usundi üks kõige olulisemaid pühapaiku.

Leppe alusel loodi turvatud koridor kahe riigi vahele kohta, mis viib sikhismi rajaja guru Nanaki hauale Kartarpuri linnas, mis asub India piirist nelja kilomeetri kaugusel. 

India ja Pakistan sõlmisid kokkuleppe palveränduritele viisavaba koridori loomiseks oktoobris. 

Pakistani ja tänapäevase India loomisel Briti koloniaalvõimu lõpul 1947. aastal jäi Kartarpur Pakistani poolele, kuid enamik piirkonna sikhe elab Indias. 

India palus Pakistanilt koridori juba aastaid, kuid projekti teostamist on takistanud omavahel kolm sõda pidanud suurriikide diplomaatilised pinged.

India peaminister Narendra Modi tänas koridori avamise tseremoonial oma Pakistani ametivenda Imran Khani indialaste soovidest lugupidamise eest.  

Palverändurid kummalgi pool piiri väljendasid lootust, et koridor sümboliseerib midagi suuremat - India ja Pakistani suhete soojenemist. 

«Elu on lühike,» ütles sikhist palverändur Davinder Singh Wadah. «Kõik peavad minema... miks mitte nautida elu ja muuta see maailm paradiisiks ning ma arvan, et see algatus on selle alguseks.»

India poolel saatis palverändurid teele Modi ning sikhide templi juures võttis esimese grupi vastu Imran Khan. Laupäeval läbib koridori vähemalt 700 palverändurit ning lähipäevil järgneb neile veel usklikke. 

Sikhid tähistavad 12. novembril guru Nanaki 550. sünnipäeva, mis on sikhide kogukonnale äärmiselt oluline. Paljudel India sikhidel on õnnestunud saada viisad ja nad ootavad pidustuste algust juba Pakistanis. 

Kokkuleppe alusel tohib koridori läbida päevas kuni 5000 palverändurit. 

Pakistan on palganud sadu töölisi, et korrastada pühapaika, mida sikhismis tuntakse gurdwarana, ning samuti on nad ehitanud piiripunkti, silla ja laiendanud usklikele pühamu territooriumi. 

Guru Nanak pani alguse võrdsust ideaaliks pidavale religioonile sikhismile 15. sajandil praeguseks kahe riigi vahel jagatud ajaloolises Pandžabi regioonis, kuhu kuulub ka Kartarpur. Hetkel elab Pakistanis umbes 20 000 sikhi, miljonid põgenesid Indiasse iseseisvumisega kaasnenud usuvägivalla tõttu. Maailmas on kokku umbes 30 miljonit sikhi. 

Tagasi üles