R, 24.03.2023

USA relvajõudude ülem: Süüriasse jääb umbes 500 sõdurit

USA relvajõudude ülem: Süüriasse jääb umbes 500 sõdurit
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
USA Staabiülemate ühendkomitee esimees kindral Mark Milley 28. oktoobril kaitseministeeriumis pressikonverentsil.
USA Staabiülemate ühendkomitee esimees kindral Mark Milley 28. oktoobril kaitseministeeriumis pressikonverentsil. Foto: CHIP SOMODEVILLA/AFP/Scanpix

USA sõdurite arv Süürias stabiliseerub ilmselt umbes 500 juures, ütles USA kõrgeim sõjaväelane pühapäeval. 

«See jääb alla 1000, selles pole kahtlust,» ütles Ühendriikide Staabiülemate ühendkomitee esimees kindral Mark Milley telekanali ABC saates. «Ilmselt kuhugi 500-600 vahele.» 

President Donald Trumpi 6. oktoobri teadaanne USA vägede Põhja-Süüriast äratoomisest andis Türgile võimaluse alustada sõjalist pealetungi kurdi vägedele piirkonnas. Ühendriikide kaitseministeerium teatas mõni päev hiljem, et Põhja-Süüriast taanduvad sõdurid lahkuvad riigist sootuks.

Sestsaadik on USA juhtkond otsuse osaliselt tagasi pööranud ja Trump on kiitnud heaks Süüria idaosas Deir Ezzori provintsis kurdide valduses asuvaid naftavälju turvava 200-mehelise väekontingendi tugevdamise lisasõdurite ja tankidega. 

Milley, kes on juhtinud Ühendriikide sõdureid Afganistanis ja Iraagis, ütles ABC-le, et sõdurite Süüriasse jäämine on tähtis seni, kuni äärmusrühmitus Islamiriik (IS) riigis tegutseb. 

«Piirkonnas on endiselt ISIS-e võitlejaid,» lausus ta IS-i teist nimekuju kasutades. «Ilma surve ja tähelepanu hoidmiseta sellel rühmitusel, on ISIS-e taastärkamise võimalus vägagi reaalne.» 

Vastates küsimusele IS-i liidri Abu Bakr al-Baghdadi tapmisest USA eriüksuslaste operatsiooni käigus, ütles Staabiülemate ühendkomitee esimees, et sellel on rühmitusele pärssiv mõju. 

Ühendriikidel on Milley sõnul oluline hulk infot Baghdadi järeltulija Abu Ibrahim al-Hashimi kohta. 

«Kui võimalused avanevad, püüame teda tabada,» lisas ta. 

Afganistanist rääkides ütles USA kõrgeim sõjaväelane, et juba 18 aastat riigis paiknevad USA väed jäävad sinna veel mõneks aastaks. 

Märksõnad
Tagasi üles