Xi: Hiina kohus on laiendada Kreekas koostööhaaret

Hiina president Xi Jinping (vasakul) ja Kreeka peaminister Kyriákos Mitsotákis esmaspäeval Ateenas.

FOTO: Dimitri Messinis/AP/Scanpix

Kreeka on Hiina globaalse kaubavahetuse plaanide «loomupärane liitlane», ütles Kreekasse riigivisiidile saabunud Hiina president Xi Jinping esmaspäeval.

«Hiina ja Kreeka peavad end Vööndi ja Tee algatuse (BRI) arendamisel loomupärasteks liitlasteks,» ütles Xi, lisades, et soovib «hoida hoogu ja arendada kahepoolseid sidemeid».

Projekt näeb ette tohutu sadamate, raudteede, teede ja tööstusparkide võrgustiku rajamist üle Aasia, Aafrika, Lähis-Ida ja Euroopa. Selle raames investeeritakse triljoneid dollareid uude kaubandustaristusse 126 riigis. Kreeka on BRI-ga liitunud. 

Kreeka ja Hiina delegatsioon allkirjastasid esmaspäeval üle kümne kokkuleppe, sealhulgas väljaandmisleppe, põllumajandusekspordi leppe ja kokkuleppe Hiina Panga harukontori avamiseks Ateenas.

President Xi saabus kolmepäevasele visiidile Ateenasse pühapäeval ja plaanib süvendada koostööd Kreekaga kõigis valdkondades. Pärast seda suundub ta BRICS-i tippkohtumisele Brasiilias, mis toimub 13.-14. novembril.

«Meie kohus on järjekindlalt suurendada koostööd kõigis sektorites, minnes senistes koostöövaldkondades rohkem süvitsi ja laiendades investeeringute haaret,» ütles Hiina president pühapäeval Kreeka päevalehes Kathimeriní avaldatud artiklis.

Hiina välisministeeriumi teatel on visiidil Hiina-Kreeka suhete arendamisel ajalooline tähtsus ja see annab uue hoo Hiina-Euroopa suhetele ja Pekingi taristuprojekti BRI arengule.

«Suhted Kreekaga on Hiina jaoks prioriteet,» lausus Kreeka välisminister Nikos Dendias neljapäeval raadiojaamale Thema. Ta lisas, et hiinlased tulid ja investeerisid Kreekasse ajal, kui teised jäid kriisi ajal eemale.

Mitsotákis tegi läinud nädalal koos 60 Kreeka firma esindajaga neli päeva kestnud visiidi Shanghaisse.

Juulis ametisse valitud Mitsotákis on oma valitsuse keskseks eesmärgiks seadnud välisinvesteeringud ja erastamise, et elavdada Kreeka majandust. «Tahan, et esimesed sõnad, mida Kreeka ametivõimud siia tulevatele investoritele ütlevad, oleksid: Kuidas me saame teid aidata?,» ütles Mitsotákis, kes plaanib aprillis uuesti Hiinat väisata.

Kreeka on lähedasi kaubandussuhteid Hiinaga sobitanud juba üle kümne aasta. Sellele andis hoo eelmise konservatiivse valitsuse ajal 2008. aastal sõlmitud lepe, millega anti Piraeuse sadama konteineriterminalid üle Hiina laevandushiiule Cosco.

Cosco omandas Praeuse kaks konteineriterminali 35-aastase liisilepinguga. 2016. aastal võttis see üle Piraeuse sadamaameti ja kolmanda terminali.

Cosco on Piraeuse investeerinud juba umbes 600 miljonit eurot, loonud 3000 töökohta ja selle majanduslik jalajälg võib küündida isegi miljardi euroni, ütles Mitsotákis Shanghai-visiidil.

Valitsuse andmeil on Kreeka laevafirmad ehitanud viimase 15 aastaga Hiinas 50 miljardi dollariga üle tuhande aluse.

Kreeka peaminister ütles Shanghais, et järgmisel kahel aastal ootab Kreeka 500 000 Hiina turisti, võrreldes tänavuse alla 200 000-ga.

Kreekas on kinnisvara ostnud üle 5000 hiinlase, kes on kasu lõiganud 2013. aastal käivitatud kuldviisade programmist.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles