Asteroidil käinud Jaapani sond alustab peatselt koduteed

Jaapani sond

FOTO: universetoday.com

Jaapani sond Hayabusa-2 lahkub kaugelasuva asteroidi orbiidilt ning võtab kolmapäeval suuna Maale pärast enneolematut missiooni, tuues endaga kaasa proovid, mis võivad heita valgust Päikesesüsteemi sünnile.

Teadus- ja haridusminister Koichi Hagiuda ütles teisipäeval ajakirjanikele, et sondi pikk kodutee algab peagi. Oodatavasti annab sond oma proovid ära 2020. aasta lõpupoole.

Külmkapi suurune sond lendas Maast umbes 300 miljoni kilomeetri kaugusele ning uuris seal asteroidi Ryugu, mis tähendab jaapani keeles Draakonipalee. See viitab ookeani põhjas olevale lossile, millest räägib üks iidne lugu. Hayabusa tähendab jaapani keeles pistrikku.

Aprillis lõi Hayabusa-2 asteroidi pihta, et sada lahti pinna lähedal olevaid materjale, mis polnud varem atmosfäärile avatud. Seejärel maandus ta proovide kogumiseks asteroidi pinnale.

Kuigi reis asteroidile kestis kolm ja pool aastat, siis tagasitee on palju lühem, sest Maa ja Ryugu on praegu teineteisele palju lähemal.

Oodatavasti jätab Hayabusa-2 võetud proovid Lõuna-Austraalia kõrbe, ütlesid Jaapani ametkond JAXA ja Austraalia kosmoseagentuur ASA.

Proovidest loodetakse vihjeid sellest, milline oli Päikesesüsteem umbes 4,6 miljardit aastat tagasi sündides. 

Kuueaastase missiooni hind on umbes 30 miljardit jeeni (249 miljonit eurot).

Tagasi üles