Raport maalib sünge pildi kliimamuutuste terviseriskidest

Inimtekkeline kliimamuutus?

FOTO: AP/Scanpix

Kliimamuutus ohustab kogu põlvkonna tervist, kui fossiilsete kütuste heidet kohe ei kärbita, hoiatasid neljapäeval asjatundjad, kelle sõnul toob see kaasa surmavate nakkushaiguste ja alatoitumuse kasvu.

Lapsed kogu maailmas kannatavad juba praegu õhusaaste ja äärmuslike ilmastikunähtuste tõttu, ilmnes Lancet Countdowni iga-aastasest aruandest kliimamuutuse mõju kohta tervisele.

Ja tulevaste põlvkondade jaoks läheb olukord aina hullemaks.

Kõige värskematele andmetele tugineva raporti taustameeskonda kuuluvad 35 institutsiooni, muu hulgas Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) ja Maailmapank. Selle koostamisel osales 120 eksperti.

Tõsised tervisehädad tulenevad õhu kaudu levivatest nakkushaigustest kuni kiiresti hoogustuva alatoitumuseni saagi hävimise tõttu. Aruanne hoiatas ka sagenevate üleujutuste ja maastikupõlengutega kaasnevate probleemide, nagu vaimne ja füüsiline trauma, kasvu eest.  

«Inimesed kõikjal maailmas migreeruvad, paljunevad ja vananevad piirkondades, kus ilmastikumuutuste mõju on suurim,» rõhutas Lancet Countdowni juht Nick Watts.

Raport avaldati ajal, mis Austraaliat räsivad viimase aja rängimad tulekahjud ja hoogustumas on keskkonna kaitsmist nõudvate noorte meeleavaldused.

Tänavune august oli kuumim kuu, mis on kunagi maakeral registreeritud; tööstusreolutsiooni eelse ajaga võrreldes on temperatuur kasvanud ühe kraadi võrra Celsiuse järgi.  

Pariisi kliimalepe kutsub riike üles piirama temperatuuri tõusu kahe kraadi, soovitatavalt aga 1,5 kraadi võrra. Samas on emissioonid aasta-aastalt kasvanud ning praeguse tempoga jätkudes võib see viia sajandi lõpuks neljakraadise temperatuuritõusuni. 

Tagasi üles
Back