Uurijate teatel taotlevad nad uute tunnistajate väljakutsumist isehakanud Donetski rahvavabariigi (DPR) liidrite ja kõrgete Vene ametnike telefonikõnede salvestuste alusel.
«Ilmneb, et Vene ametnike ja DPR-i liidrite sidemed on paljud tihedamad», kui varem arvati, ütles Hollandi politsei kriminaaljuurdlusosakonna juhataja Andy Kraag videoavalduses.
Uurijad teatasid juunis, et annavad 2020. aasta märtsis kolm Vene kodanikku ja ühe ukrainlase Malaisia lennuki allatulistamise eest Hollandis kohtu alla, ehkki nende üle mõistetakse tõenäoliselt õigust tagaselja.
Malaysia Airlinesi lennukit Boeing 777 tabas 2014. aasta 17. juulil teel Amsterdamist Kuala Lumpurisse Ida-Ukraina kohal Venemaal toodetud BUK-rakett, kõik 298 pardalolijat said surma.
Uurijate sõnul on nad nüüdseks välja selgitanud, et Vene ametnikud ja Ukraina separatistid kasutasid turvatud sidet, mille lõi ilmselt Vene föderaalne julgeolekuteenistus (FSB).
Vene tippametnikud kasutasid separatistidega suhtlemiseks spetsiaalseid telefone, ütles Austraalia politsei vanemuurija David Nelson. «Me avaldasime nende salvestatud jutuajamised haldus-, finants- ja sõjalistes küsimustes,» lisas ta.
Salvestused näitavad ka, et Kremli ja separatistide sidemed olid arvatust palju tihedamad. «DPR-i juhtide ja nende Vene Föderatsiooni kontaktisikute vahel oli telefoniühendus pea iga päev,» ütles uurimismeeskond. «Nad rääkisid liidritega Moskvas, Ukraina piiri lähedal ja Krimmis,» lisas meeskond.
Venemaa eitab igasugust seotust Malaisia lennuki allatulistamisega ja on levitanud juhtunu kohta ohtralt vandenõuteooriaid.
Uurijad on varem öelnud, et lennuki alla tulistanud rakett toimetati Ukrainasse Venemaal Kurskis asuvast Vene armee õhutõrjebrigaadist.