Trump pöördus oma maksudeklaratsioonide varjamiseks ülemkohtusse

USA president Donald Trump.

FOTO: Olivier Douliery / AFP / Scanpix

USA president Donald Trump palus eile ülemkohtul keelata ühele prokurörile ligipääs tema maksudeklaratsioonidele, sest arvab, et tal on presidendina täielik puutumatus.

Trump, endine New Yorgi ärimees, on esimene Ameerika president pärast Richard Nixonit, kes pole oma maksudeklaratsioone avalikuks teinud. Ta väidab, et ta ei saa seda teha, sest maksuamet auditeerib neid.

Opositsioonis olevad demokraadid pöördusid deklaratsioonide kättesaamiseks kohtusse ning algatatud kaasust peetakse tähtsaks võimude lahususe põhimõtte proovikiviks. Kui ülemkohus otsustab võtta asja menetlusse, siis läheb nende mõttekäiku igaveseks luubi alla.

Manhattani ringkonnaprokuröri Cyrus Vance, demokraat, nõuab Trumpi maksudeklaratsioone alates aastast 2011. Taotlus on osa uurimisest, mis keskendub pornotähele Stormy Daniels makstud rahale. Danielsi sõnul oli tal Trumpiga seksuaalsuhe enne, kui Trump 2016. aastal presidendiks kandideeris.

Föderaalne apellatsioonikohus otsustas eelmisel nädalal, et Trump peab dokumendid üle andma.

Kuid presidendi advokaadid argumenteerivad, et riigipeal on puutumatus mis tahes kohtuprotsessist ja uurimisest.

«Esmakordselt meie riigi ajaloos käivitas osariigi või kohaliku tasandi prokurör kriminaaluurimise USA presidendi vastu ning sundis talle peale kriminaalprotsessi,» ütles Trumpi advokaat Jay Sekulow.

«Sellised poliitiliselt ajendatud kohtukutsed ilmestavad täielikult seda, miks ametisolev president peaks olema riiklikust kriminaalprotsessist puutumatu,» lausus ta.

23. oktoobril toimunud kohtuistungil läksid Trumpi advokaadid isegi niikaugele, et ütlesid, et presidendil oleks puutumatus isegi juhul, kui ta tänaval kellegi maha laseks. Advokaadid vaidlustasid selle viivitamatult ning demokraadid mõnitasid väidet.

Demokraatidest seadusandjad nii New Yorgis kui ka esindajatekojas on üritanud Trumpi maksudeklaratsioone kätte saada, kuid seni edutult.

Tagasi üles