Praha muuseum avas näituse totalitaarajastu jälgimistehnikast

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Praha riiklikus tehnikamuuseumis avatud näitus "Tehnoloogia diktatuurides".
Praha riiklikus tehnikamuuseumis avatud näitus "Tehnoloogia diktatuurides". Foto: AP / Scanpix

Praha riiklikus tehnikamuuseumis avati 1989. aasta Tšehhoslovakkia sametrevolutsiooni 30. aastapäeva puhul näitus, mis vaatab tagasi totalitaarse režiimi repressiivsele jälgimistegevusele ja sellele, kuidas rahvas sellele vastupanu osutas.

Näitus keskendub tehnoloogiatele, mida kommunistlik režiim kasutas oma kodanike jälgimiseks ja kontrollimiseks, ning innovatiivsetele vahenditele, mida inimesed kasutasid omakorda selle kontrolli õõnestamiseks.

Näitusel on välja pandud James Bondi stiilis luurevidinad nagu käekella sisse peidetud mikrofon või minikaamerad. Kuid kõige sagedamini kasutatud jälgimisseadmed olid palju suuremad ja neid tuli peita kottidesse, kohvritesse või isegi lapsevankritesse.

Tšehhoslovakkia salapolitseil StB oli umbes 15 000 töötajat ja kuni 100 000 kaastöötajaga võrgustik. See võis üheaegselt jälgida ja pealt kuulata 600 inimest.

Tagasi üles