Protokoll: USA eksametnik piiras ligipääsu Trumpi kõne kokkuvõttele

USA riikliku julgeoleku nõukogu endine ametnik Tim Morrison 6. novembril Kapitooliumi künkal kongressi hoones.

FOTO: J. Scott Applewhite/AP/Scanpix

Valge Maja ametnik soovitas piirata ligipääsu USA presidendi Donald Trumpi tagandamisjuurdluse keskmes oleva telefonikõne kokkuvõttele kartusest, et see võib riigipead kahjustada, selgus laupäeval avaldatud tunnistuse protokollist. 

Valge Maja Ukraina-ekspert Timothy Morrison ütles esindajatekoja uurijatele, et sai otsekohe aru, kui tundliku telefonikõnega on tegemist, kui ta kuulis Trumpi survestamas Ukraina presidenti Volodõmõr Zelenskõid uurima USA endise asepresidendi Joe Bideni tegevust, selgus Morrisoni juurdlusele antud tunnistuse protokollist. 

«Ma soovitasin piirata ligipääsu sellele,» lausus Morrison, kes lahkus töökohalt riikliku julgeoleku nõukogus päev enne ütluste andmist esindajatekoja kolme komitee kinnisel istungil oktoobris. 

USA kongressi demokraadid süüdistavad Trumpi ja tema liitlasi umbes 400 miljoni dollari väärtuses Ukrainale mõeldud sõjalise abi külmutamises, sundimaks president Volodõmõr Zelenskõid uurima endise asepresidendi Bideni ja tema poja tegevust Ukrainas.

«Täna avalikuks tehtud tunnistus näitab, et president Trumpi 25. juuli telefonivestlus Ukraina presidendi Zelenskõiga käivitas Valges Majas otsekohe häirekellad,» lausus juurdlust juhtiv esindajatekoja luurekomitee demokraadist esimees Adam Schiff. 

Samas ütles Morrison, et telefonivestluse kokkuvõte pandi ülisalajasse süsteemi Valge Maja ametnike vea tõttu, seades kahtluse alla väited, et ligipääsu sellele asuti piirama osana tahtlikust kinnimätsimisest. 

Erinevalt teistest tunnistajatest, kes on Trumpi käitumist telefonivestluses teravalt kritiseerinud, lausus Morrison uurijatele, et ei kuulnud midagi häirivat. 

«Kas vastab tõele, et teie hinnangul ei juhtunud vestluse ajal midagi sobimatut?» küsis presidenti kaitsvate vabariiklaste advokaat eksametnikult. 

«Õige,» kõlas vastus. 

Esindajatekoja uurijad avaldasid ka asepresident Mike Pence´i Euroopa ja Venemaa küsimuste erinõuniku Jennifer Williamsi tunnistuse protokollid. Tema ütles uurijatele, et Trumpi surve Ukrainale alustada uurimisi oli ebatavaline ja sobimatu. 

Williams oli nende ametnike seas, kes 25. juuli telefonivestlust reaalajas kuulasid. Ta märkis, et Trumpi palved Zelenskõile tundusid olevat mõeldud tema isikliku poliitilise päevakorra, mitte USA välispoliitiliste eesmärkide edendamiseks. 

Tagasi üles