Hiina vahetas välja Hongkongi politsei juhi

Rahutused Hongkongis

FOTO: THOMAS PETER / REUTERS

Peking määras teisipäeval Hongkongile uue politseijuhi ning otsus ilmestab suurt voli, mis Hiina keskvõim omab oma erihalduspiirkonna üle.

Chris Tang Ping-keung ütles, et tema esimuste seas on politsei vastu tehtud valesüüdistuste ümberlükkamine ja avalikkuse veenmine politsei missioonis.

«Peame hoidma Hongkongis seadust ja korda. Hongkongis käib suuremahuline seaduserikkumine ning osa elanikkonnast kiidab ka need seadusvastased tegevused ka heaks,» lisas ta.

Tang töötab politseis neljandat aastakümmet. Ta võtab ameti üle Lo Wai-chungilt, kes läheb erru pärast 35 teenistusaastat.

Hongkongi valitsuse sõnul nimetati Tang ametisse linna kõrgeima ametniku Carrie Lami soovitusel, kuid otsuse lõplik heakskiit tuli Pekingis asuvalt Hiina valitsuselt. 

Sarnasel moel sai ametisse ka Lam. Protestijate üks põhinõudmistest on õigus nimetada ja valida Hongkongi juht endale ise.

Hongkong oli senini üks maailma turvalisimaid linnu ning tema politseid kiideti pikalt kui professionaalsuse ja korruptsioonivaba korrakaitse etaloni.

Samas on tema maine saanud viimastel kuudel kestnud rahutuste käigus kõvasti kannatada. Politseid süüdistatakse nüüd üleliigse jõu kasutamises, kodanike tagakiusamises ja koostöös organiseeritud kuritegevusega.

Tagasi üles