L, 3.12.2022

Iisraelile peaministri leidmine läks läbikukkumiste järel parlamendi kätte

Merili Arjakas
, toimetaja
Iisraelile peaministri leidmine läks läbikukkumiste järel parlamendi kätte
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tähena Iisraeli poliittaevasse lennanud Benny Gantz noppis kordusvalimistel võidu, kuid valitsust kokku panna ei õnnestunud temalgi.
Tähena Iisraeli poliittaevasse lennanud Benny Gantz noppis kordusvalimistel võidu, kuid valitsust kokku panna ei õnnestunud temalgi. Foto: guoyu/imago images / Xinhua/Scanpix

Sel nädalal aasta tagasi pani ameti maha Iisraeli kaitseminister Avigdor Lieberman ja pani nii idanema valitsuskriisi. Aasta ja kahed valimised on seljataga, kuid ei pikaaegne peaminister Benyamin Netanyahu ega tema rivaalid pole suutnud riiki patiseisust välja viia. 

Eile südaöösel kukkus valitsuse moodustamise tähtaeg Benny Gantzil, valimistel suurima tulemuse teinud valimisliidu juhil. Esimest korda ajaloos algas täna 21 päeva kestev vaheperiood, mil iga parlamendisaadik võib proovida enamust kokku saada. 

See erineb tavakorrast, mille järgi president annab loa alustada läbirääkimisi kandidaadile, kes on kõige paremas positsioonis valitsuse moodustamiseks. Sellel sügisel on katset teinud nii Netanyahu kui ka Gantz. Kui valitsust kokku ei saada, kuulutatakse kolme nädala pärast välja uued valimised. Vähem kui aasta jooksul kolmandate valimiste toimumine järgmise aasta märtsis on väga tõenäoline.

Märksõnad
Tagasi üles