Kambodža liider tervitas USA-d pärast kirja Trumpilt

Donald Trump.

FOTO: Evan Vucci/AP/Scanpix Baltics

Kambodža peaminister Hun Sun väljendas oma pöördumises sooja suhtumist USA-sse, mis on olnud Kambodža valitsusjuhi suhtes kriitiline. 

Ühendriikide president Donald Trump oli saatnud Hun Senile 1. novembril lepitavas toonis kirja, millest koostatud kokkuvõtte postitas Hun Sen Facebooki.

Samuti kirjeldas ta postituses, kuidas ta väljendas Kambodža sooja suhtumist Ühendriikidesse ka kohtumisel USA suursaadiku Patrick Murphyga. 

Washington on olnud kaua kriitiline Hun Seni väidetavate inimõigusrikkumiste suhtes ning võttis karmima hoiaku pärast Kambodža ülemkohtu otsust saata laiali riigi ainus suurem opositsioonipartei, mis tagas Hun Seni erakonnale võidu 2018. aasta üldvalimistel. 

Trumpi kirjas, mis lekkis reedel ka meediasse, toob ta esile varasemad positiivsed elemendid USA-Kambodža suhetes ning möönab «raskusi» viimastel aastatel.  

Ühendriigid «peavad lugu Kambodža rahva suveräänsest tahtest ning me ei taotle režiimivahetust,» ütles Trump. 

Hun Sen on olnud võimul 34 aastat ja kavatseb enda sõnul riiki valitseda 2028. aastani. Trump ütles kirjas, et valitsusjuhil «tuleb panna Kambodža taas demokraatliku valitsemise rajale». 

«Esimese sammuna ma loodan, et sa hindaksid ümber teatud otsused, mille sinu valitsus on langetanud, mis USA arvates seavad Kambodža Kuningriigi pikaajalise suveräänsuse, stabiilsuse ja majandusliku arengu suurde ohtu,» seisis Trumpi kirjas. 

Kambodža suur poliitiline ja majanduslik toetaja on Hiina, kel on riigiga ka üha tihedamad sõjalised sidemed. 

Hun Sen toetas USA 2016. aasta presidendivalimiste eel avalikult vabariiklasest Trumpi demokraadist Hillary Clintoni vastu. 

Hun Sen lisas oma Facebooki postituses, et võttis vastu Trumpi varasema kutse visiidile, mis oli esitatud Kagu-Aasia ühenduse ASEAN liikmesriikide liidritele.

Tagasi üles