Saada vihje

Gruusia opositsioon korraldas pealinnas taas suurmeeleavalduse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy

Gruusia pealinnas avaldas esmaspäeval meelt umbes 20 000 opositsiooni toetajat, et jätkata ennetähtaegsete parlamendivalimiste nõudmist ja suurendada survet üha ebapopulaarsemale võimuparteile.

Thbilisi peatänaval Rustaveli puiesteel marssinud rahvahulk kandis Gruusia ja Euroopa Liidu lippe ja hüüdis «Astu tagasi!». Meeleavaldajad kogunesid pärast rongkäiku parlamendihoone ette.  

Nad nõudsid valitsuse tagasiastumist ja erakorralisi valimisi ning blokeerisid hoonesse sissepääsu, lubades takistada seadusandjate parlamenti pääsemist enne teisipäevaks kavandatud istungit. 

Meeleavaldused puhkesid üle-eelmisel nädalal pärast seda, kui võimuerakond Gruusia Unistus hääletas maha eelnõu, mis oleks seadustanud järgmise aasta parlamendivalimiste läbiviimise proportsionaalse valimissüsteemi alusel. 

Seda oli Gruusia Unistust juhtiv oligarh Bidžina Ivanišvili lubanud juunis puhkenud meeleavalduste survel. 

«Gruusia rahvas ja kogu opositsioon püüab sundida võimuerakonda viima riigis sisse ausat valimissüsteemi,» ütles opositsioonilise Vabariikliku Partei liider Levan Berdzenišvili meeleavaldusel AFP-le. «Massimeeleavaldused jätkuvad meie nõudmiste täitmiseni,» lisas ta. 

Meeleavaldajate sõnul soosib praegune majoritaar-proportsionaalne segasüsteem ebaõiglaselt võimuerakonda, mis võitis 2016. aasta parlamendivalimistel 150-kohalises parlamendis 77 protsenti saadikukohtadest, kuigi oli kogunud 48,7 protsenti häältest. 

Gruusia Unistus on ennetähtaegsed valimised välistanud ja lükkas esmaspäeval tagasi ka opositsiooni uue kompromissettepaneku võtta vastu seadusemuudatused, mis tagaksid kõigile poliitilistele jõududele võrdsed tingimused. 

Eelmisel esmaspäeval kasutas märulipolitsei Thbilisis parlamendihoone juures meeleavaldajate laialiajamiseks veekahureid ja vahistas mitukümmend inimest. 

Kümme meeleavaldajat on mõistetud politsei korralduste eiramise tõttu neljaks kuni 13-ks päevaks vangi. 

Gruusia õigusvahemees ütles toona, et rahumeelsete meeleavaldajate süüdimõistmine ei vastanud kohtumõistmise baasstandarditele. 

USA saatkond ja Euroopa Liidu esindus Thbilisis kritiseerisid eelmisel nädalal Gruusia Unistuse suutmatust viia läbi valimisreformi ja väljendasid solidaarsust meeleavaldajatega. 

Gruusia Unistus tegi 2012. aasta oktoobris lõpu toonase presidendi Mihheil Saakašvili erakonna Ühtne Rahvuslik Liikumine (UNM) ligi üheksa aastat kestnud valitsemisele. 

Sestsaadik on Gruusia Unistuse toetus aga järjepidevalt langenud, sest rahvale ei meeldi erakonna suutmatus viia riigi majandust välja stagnatsioonist ning katsed õõnestada demokraatiat.

Kriitikud süüdistavad laialdaselt halliks kardinaliks peetavat Ivanišvilit poliitiliste vastaste tagakiusamises, teda kritiseeriva ajakirjanduse lämmatamises ning korrumpeerunud poliitilise süsteemi loomises, kus tema erahuvid on valitsuse otsustusprotsessis kõige tähtsamad.

Tagasi üles