iDeal kampaania

Allikad: Türgi keeldub toetamast NATO Balti riikide ja Poola kaitseplaani

Türgi keeldub toetamast NATO Balti riikide ja Poola kaitseplaani

FOTO: FRANCOIS LENOIR/REUTERS/Scanpix Baltics

Türgi keeldub toetamast NATO plaani Balti riikide ja Poola kaitsmiseks, kuniks allianss pakub Ankarale rohkem poliitilist tuge võitluses Süüria Kurdi Rahvakaitseüksuse (YPG) vastu, teatasid neli alliansi allikat. 

Ankara on teatanud oma NATO saadikule, et nad ei kirjuta alla plaanile ning võtab kohtumistel ja eravisiitidel vestlustes range joone, nõudes alliansilt, et ametlikult võetakse YPGd kui terrorismirühmitust, teatasid allikad. 

Türgi NATO delegatsioon polnud kättasaadav kommentaarideks. Türgi kaitse- ja välisministeeriumid ei vastanud kommentaari palvele. 

NATO saadikud taotlevad kõigi 29 liikmesriigi ametlikku heakskiitu sõjaväelisele plaanile kaitsta Poolat, Leedut, Lätit ja Eestit Venemaa rünnaku korral.

Ilma Türgi nõusolekuta võib NATO-l olla raskem kiiresti oma kaitsemeetmeid Baltikumis ja Poolas tugevdada.

Üks diplomaatiline allikas ütles, et Türgi on kaitseplaani blokeerides võtnud idaeurooplased oma eesmärkide saavutamiseni sisuliselt pantvangi. Teine allikas nimetas Türgi käitumist häirivaks.

NATO pressiesindaja Oana Lungescu kinnitas, et NATO-l on olemas plaanid kaitsta kõiki liitlasi. «NATO pühendumus kõigi liitlaste turvalisusele ja turvalisusele on lakkamatu,» ütles ta.

Türgi esitas oma nõudmised enne Põhja-Süürias toimunud sissetungi, kuid küsimus on järgmise nädala tippkohtumise tõttu, kus tuleb kinnitada julgeolekudokumendid, lahenduseta.

NATO saadikud loodavad endiselt kompromissile jõuda, sest Türgil on vaja ka ajakohastatud sõjalise plaani kinnitamist, milles kirjeldatakse üksikasjalikult, kuidas NATO kaitseks Türgit rünnaku korral, teatasid kaks diplomaatilist allikat.

Tippkohtumise ajal arutavad Türgi Süüria operatsiooni Prantsuse president Emmanuel Macron, Türgi president Tayyip Erdoğan, Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ja Suurbritannia peaminister Boris Johnson.

Tagasi üles