Skip to footer
Saada vihje

Ajakirjaniku mõrva uurimine ähvardab viia ametist Malta peaministri

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Malta parlamendi ette Vallettas kogunesid eile meeleavaldajad, kes süüdistavad valitsust  ajakirjanik Daphne Caruana Galizia mõrva uurimise takistamises.

Pärast seda, kui ajakirjanik Daphne Caruana Galizia mõrva uurimise pärast on ametist taandunud Malta peaministri kabinetiülem ning kaks ministrit, on nüüd ohus ka peaminister Joseph Muscati positsioon.

Valitsuses lõid toolid kõikuma pärast mitut hiljutist vahistamist seoses Caruana Galiziale korraldatud pommirünnakuga 2017. aasta oktoobris.

Esmalt astus tagasi peaministri kabinetiülem Keith Schembri ning seejärel eile ka turismiminister Konrad Mizzi. Varsti pärast seda teatas majandusminister Chris Cardona, et kõrvaldab end ajutistelt valitsuse tööst, vahendas The Guardian.

Konrad Mizzi astus Malta turismiministri ametist eile tagasi väidetavate seoste tõttu ajakirjanku mõrvaga 2017. aastal.

Kõik mehed on eitanud igasuguseid rikkumisi, kuid neid on seostatud eelmisel nädalal Caruana Galizia mõrva uurimise käigus vahistatud mõjuka ärimehe Yorgen Fenechiga ning politsei on soovinud nendega vestelda.

Nelja aasta eest kirjutas korruptsioonijuhtumeid uurinud ajakirjanik nn Panama paberite andmelekkele tuginedes, et Schembri ja toona energeetikaministri ametis olnud Mizzi olid hakanud ametisse pääsemise järel saama kasu salapärastest Panama riiulifirmadest, mis olid seotud nüüd vahistatud ärimehega.

Mullu avalikuks tulnud e-kirjad näitasidki, et raha nendesse firmadesse laekus Fenechi ettevõttest 17 Black, kirjutas Times of Malta.

«Ma tundsin, et praegustes poliitilistes oludes on minu kohustus tagasi astuda, näitamaks lojaalsust rahva, Tööpartei ja peaministri vastu,» selgitas Mizzi. «Ma tahan veelkord rõhutada, et mul pole mingit sidet otseselt ega kaudselt 17 Blacki või Yorgen Fenechiga.»

Cardona, keda Caruana Galizia oli süüdistanud bordellis külastamises töövisiidi ajal Saksamaale, käis Malta Today andmeil politseis küsimustele vastamas läinud laupäeval ning allikad kinnitasid AFP-le, et Schembri kutsuti ülekuulamisele seoses tema suhetega Fenechiga.

Ärimees peeti kinni eelmise nädala kolmapäeval oma jahi pardal, kui ta püüdis Maltalt lahkuda ning uurijad oletavad just Schembri hoiatas Fenechit, et ta on politsei vaateväljas ja kutsus sellega esile ebaõnnestunud pagemiskatse. Ärimees on taotlenud kinnipidamise järel immuniteeti vastutasuks suu paotamise ja Caruana Galizia mõrva tellimisega seotud isikute paljastamise eest. Fenech pääses eile kautsjoni vastu vahi alt.

Peaminister Muscat väitis veel eelmisel nädalal, et ajakirjaniku mõrvaga pole seotud ükski poliitik, kuid eilsel valitsuse kohtumisel nõudsid tema erakonnakaaslased Tööparteist, nende seas asepeaminister Chris Fearne, et ta vallandaks Caruana Galizia juhtumiga seostatud isikud. Fearne’i hinnangul on skandaali tekitatud kahju sisuliselt võimatu korvata.

Malta peaminister Joseph Muscat (keskel) vajas eile parlamendist lahkudes enda kõrvale turvamehi, kes kaitsesid teda vihaste meeleavaldajate eest.

Malta opositsiooniliider Adrian Delia ütles parlamendi ees, et Muscat ei saa ametis jätkata, sest tema ainus võimalus praegustes oludes on kaitsta oma lähikondseid.

«Viimased arengud on näidanud, et ükskõik, mida inimesed ka ütlevad või mõtlevad, siis institutsioonid toimivad,» rõhutas aga peaminister. «Ma astuks kindlasti tagasi, kui minu enda ja mõrva vahel oleks mingi seos.»

Euroopa liidrid on kutsunud Muscati hoiduma uurimise käiku sekkumast. Seni on just peaminister olnud see, kes on iga päev andnud uurimise kulust pressikonverentsil ülevaate nii malta kui ka inglise keeles, samas kui politsei pole esinenud ühegi avaldusega.

Euroopa Rahvapartei juht Manfred Weber lausus, et Muscat peaks vastama paljudele küsimustele seoses oma kabinetiülema tagasi astumisega. «Peaminister peab võtma poliitilise vastutuse, kui see puudutab tema kabinetti,» rõhutas Weber, kes kirjeldas olukorda Maltal kui muretekitavat ja kutsus võime olukorda selgitama.

Euroopa Ülemkogu eriraportöör Malta küsimustes Pieter Omtzigt leidis, et Muscat peaks ennast uurimisest distantseerima. «Kahtlus, et härra Muscatil on isiklik ja poliitiline huvi seoses uurimisega, on liiga tugev, et ta saaks asjaga seotud olla,» kirjutas ta Malta justiitsiministrile.

«Kui Panama pabereid oleks uuritud ning härra Schembril ja doktor Mizzil oleks palutud kolme aasta eest tagasi astuda, kas siis oleks Daphne Caruana Galizia praegu elus?» arutles Omtzigt Twitteris.

Rahvusvahelised ajakirjandusühendused, nende seas Piirideta Reporterid ja Transparency International tegid ühisavalduse, milles rõhutasid, et päevavalgele tuleb tuua kogu tõde.

Piirideta Reporterid rõhutas eraldi, et Muscati valitsuse liikmete finantsseosed kujutavad endast tõsist huvide konflikti ning hoiatas, et peaministri otsus ainuisiklikult jagada ajakirjandusele infot uurimise käigu kohta, on murettekitav.

Kommentaarid
Tagasi üles