Soome streigilaine sundis ministri tagasi astuma
Täiendatud 16:08

FOTO: Valtioneuvosto

Soome peaminister Antti Rinne teatas täna pressikonverentsil, et on rahuldanud omavalitsuste- ja omandiõiguseministri Sirpa Paatero tagasiastumisavalduse.

Peaminister Antti Rinne sõnul esitas minister Sirpa Paatero tagasiastumisavalduse ise. Peaministri sõnul jättis minister Paatero tegevus postitöötajate kollektiivlepingute vaidluse ajal soovida – minister oleks pidanud Posti juhtkonnalt karmimalt nõudma lepingu täitmist.

Rinne sõnul on oluline, et Posti töötajate palku ei langetatud.

«Praegusel hetkel on otsus minister Paatero tagasiastumisest tulnud nii äkki, et ei oska õelda, kes sellega tegeleb,» sõnas Rinne, pidades silmas seda, et uut ministrikandidaati tal hetkel välja pakkuda ei ole.

Minister esitas täna lahkumisavalduse, kuid on ise 13. detsembrini haiguspuhkusel.

Minister Paatero väitis algul, et sai teada Posti kavast viia pakisorteerijad üle alles 3. septembril, kuigi teatas hiljem, et kuulis Posti tegevusest juba 21. augustil. Segadus ongi olnud just selle osas, kui paljust on Paatero olnud teadlik ning millisel ajahetkel.

Peaminister Rinne rõhutas pressikonverentsil, et tema sõnul on Posti juhtkond tegutsenud valesti ning et nende tegevus vaadatakse üle. Rinne sõnul on Posti juhtkond üritanud pakisorteerijate olukorraga seotud kuupäevadega tekitada oma pressiteadetes segadust.

Rinne süüdistas pressikonverentsil Postit selles, et ettevõte on 700 pakisorteerijat viinud teise kollektiivlepingu raamidesse üle ilma riigi kui omaniku loata. 

Posti juhtkonna esimees Markku Pohjola ütles täna hommikul, et Posti juhtkond on minister Paaterot teavitanud kõikidest sammudest. Pohjola sõnul ei ole riik kui ettevõtte omanik olnud ühelgi hetkel vastu pakisorteerijate üleviimisele tütarettevõttesse ja madalama palgaga kollektiivlepingu raamidesse.

Kõigub ka peaministritool

Opositsiooniparteidele minister Paatero tagasiastumisest aga ei piisa ning nad nõuavad ka peaminister Rinne tagasiastumist. Koonderakonna esimehe Petteri Orpo sõnul ei ole Rinne valitsusel enam usaldust ning peaminister peaks koos valitsusega tagasi astuma. Orpo hinnangul on Rinne andnud parlamendile valeinfot.

«Kui vaatasime peaministrit pressikonverentsil, siis seal käis väga selgelt läbi idee, et oma vigu parandatakse ühe sotsist ministri ohverdamisega,» sõnas Orpo. «Meile näib olukord sellisena, et peaminister ei ole parlamendile tõtt rääkinud. Peaminister peaks tagasi astuma.»

Ka põlissoomlaste esimees Jussi Halla-aho nõuab Rinne tagasiastumist.

«Minu meelest ei ole moraalselt jätkusuutlik ega piisav, et Paatero vistatakse bussi ette,» teatas Halla-aho. «Rinne peaks võtma vastutuse oma sõnade eest. Kui see, mida Posti juhatus oma pressiteates väidab, on tõsi, siis on Rinne rääkinud eilses infotunnis muudetud tõtt.»

Tagasi üles
Back