USA kaalub tuhandete lisasõdurite saatmist Lähis-Idasse

USA sõdurid vestlemas ühispatrulli käigus Türgi sõjaväemasinate ees.

FOTO: - / AFP

Pentagon kaalub tuhandete lisasõdurite saatmist Lähis-Itta eesmärgiga abistada Iraani agressiooni heidutamist.

Sõdurite arvu suurendamise plaani taustal levivad teated ägenevast vägivallast Iraanis ning Teherani jätkuvast sekkumisest Iraagi, Süüria ja teiste piirkonna riikide siseasjadesse.

Kaitseministeeriumi poliitikaküsimuste kantsler John Rood ütles neljapäeval senaatoritele, et kaitseminister Mark Esper «plaanib muuta» piirkonda paigutatud sõdurite arvu.

Teiste ametnike sõnul kaalutakse plaane, mis näevad ette 5000-7000 sõduri saatmise. Samas rõhutasid nad kõik, et lõplikku otsust langetatud pole. Ametnikud palusid asja arutamiseks anonüümsust.

Sõdurite arvu suurendamise plaanid järgnevad mitmele alates kevadest tehtud otsusele, millega USA on oma jalajälge Lähis-Idas suurendanud. Otsuste taga on rida merel ja Saudi Araabias toimunud rünnakut. USA ja teised süüdistavad nendes Iraani.

Sammud on heaks kiitnud ka president Donald Trump, kuigi ta rõhutab pidevalt, et viib USA sõdureid Lähis-Idast minema ja üritab lõpetada tema sõnul lõputuid sõdu äärmuslaste vastu.

Kui Trumpilt neljapäeval seekordsete plaanide kohta küsiti, vastas Trump laveerivalt: «Teavitame, kas (suurendame) või mitte. Kindlasti võib olla oht. Ja kui on oht, siis vastatakse sellele väga jõuliselt. Kuid anname teada, mida me võibolla teema, võibolla teeme või ei tee.»

Sõjaväejuhid on pikalt nõudnud USA kohalolu suurendamist Lähis-Idas, et Iraan ei teeks piirkonnas rohkem ja suuremaid rünnakuid. 

Rood lisasõdurite vajalikkust üksikasjadega ei põhjendanud. Ta ütles vaid, et USA muretseb luureandmete pärast, mis viitavad Iraanist lähtuva ohu suurenemisele.

Roodilt küsiti mitu korda teadete kohta, et piirkonda võidakse saada 14 000 lisasõdurit. Esper pole veel otsust langetanud, rõhutas ta, kuid keeldus arvu kinnitamast ja ümber lükkamast. Seepärast näisid tema vastused senaatoreid vaid segadusse ajavat.

Peatselt pärast istungit saatis Pentagoni pressiesindaja Alyssa Farah välja avalduse, milles kategooriliselt eitati 14 000 sõduri saatmise plaani.

Avalduse järgi ütles Esper senati komisjoni esimehele neljapäeva hommikul: «Me ei kaalu 14 000 lisasõduri saatmist (piirkonda).»

Tagasi üles
Back