López Obrador arutas USA justiitsministriga võitlust kuritegevusega

Andres Manuel Lopez Obrador.

FOTO: CARLOS JASSO / REUTERS

Mehhiko president Andrés Manuel López Obrador teatas neljapäeval, et pidas Méxicos hea kohtumise USA justiitsministri William Barriga aruteluks strateegiate üle vägivaldse kuritegevuse vastu võitlemiseks Mehhikos. 

Mehhiko president kohtus USA justiitsministriga pärast seda, kui Ühendriikide president Donald Trump oli eelmisel nädalal ähvardanud kuulutada Mehhiko narkokartellid terrorirühmituseks. 

López Obrador, kes oli Trumpi mõtte tagasi lükanud ja seda interventsionismiga võrrelnud, ütles, et Barr oli Mehhiko presidendipalees suletud uste taga peetud kohtumisel viisakas. 

«Juristina mõistab ta, et meie põhiseadus nõuab meilt kinnipidamist arengukoostöö ja mittesekkumise põhimõtetest välispoliitikas,» kirjutas Mehhiko vasakpoolne president pärast kohtumist Twitteris. «Sellelt aluselt saame me alati koostööd teha.» 

López Obrador oli enne kohtumist öelnud, et kavatseb tõstatada Ühendriikidest Mehhikosse kulgeva relvasmugeldamise küsimuse. 

Mehhiko väidab sageli, et riigis jätkuva narkosõjaga kaasnev vägivald on ühine probleem, mida hoiavad käigus uimastinõudlus Ühendriikides ning Mehhiko naaberriigis valmistatud relvade musta turu kaudu üle piiri smugeldamine. 

Barr kohtus Méxicos veel Mehhiko välis-, julgeoleku- ja mereväeministritega. Mehhiko teatel arutati kohtumistel koostööd prioriteetide üle, nende seas relvakaubitsemine, rahapesu ja rahvusvahelise kuritegevuse võitlemine. 

Kohtumistel lepiti kokku mullu augustis loodud USA-Mehhiko kõrgetasemelise julgeolekugrupi tugevdamises, teatas Mehhiko valitsus avalduses. 

Trump kutsus alustama Mehhiko narkokartellide vastu sõda pärast seda, kui riigi põhjaosas sai tulistamises surma üheksa USA-Mehhiko topeltkodakondsusega mormooni.

Aasta eest ametisse astunud López Obrador on raskustes Mehhiko narkovägivalla peatamisega. Tänavu on riigis tapetud 28 741 inimest. 

Tagasi üles