Boris Johnson tutvustas valimisvõidu järgseid plaane

Briti peaminister Boris Johnson

FOTO: EPA/Scanpix

Briti peaminister Boris Johnson tutvustas neljapäeval nädal enne üldvalimisi plaane esimeseks sajaks päevaks pärast valimisvõitu. 

Konservatiivide liider paistab olevat kindel valimisvõidus 12. detsembri ennetähtaegsetel valimistel olukorras, kus arvamusküsitlused näitavad tooridele opositsiooniliste leiboristide ees umbes kümneprotsendist edumaad. 

Samal ajal on taandumas Briti Brexiti Parteist lähtuv valimisoht konservatiividele. Neljapäeval avaldasid neli Brexiti Partei saadikut Euroopa Parlamendis toetust Johnsonile. Enne seda oli Brexiti Partei liider Nigel Farage pärast kõhklemist vastumeelselt nõustunud mitte esitama kandidaate saadikukohtadele, mis on praegu tooride käes. 

Johnson on lubanud viia Suurbritannia 31. jaanuaril Euroopa Liidust välja, kuid on rõhutanud, et see on võimalik vaid juhul, kui ta saavutab valimistel parlamendienamuse, mis võimaldaks tal alamkojas EL-iga sõlmitud Brexiti leppe vastu võtta. 

«2020-st saab aasta, mil me jätame Brexitiga seotud vaidlused ja ebakindluse viimaks selja taha,» ütles peaminister neljapäeval. 

Johnson lubas ka tööd rügavatele peredele täpsustamata maksukärpeid, mille üksikasjad tehakse teatavaks veebruaris avaldatavas Brexiti-järgses eelarves. 

Esimese 100 valimisvõidu järgse päeva jooksul lubas ta ka võtta vastu seadused koolide rahastamise suurendamiseks,  karistuspoliitika karmistamiseks kuritegude eest ja immigratsioonisüsteemi reformimiseks. 

Inglismaa keskosas Derbyshire'i maakonnas tehast külastades kinnitas Johnson, et juhib uue lähenemisega uut valitsust. 

Kuigi Johnson sai peaministriks alles juulis, seadis Tööpartei kahtluse alla tema lubaduse muutustest, märkides, et konservatiivid on olnud võimul alates 2010. aastast. 

«Toorid on olnud valitsuses 3494 päeva ja nende päevade jooksul oleme näinud laste vaesuse hüppelist tõusu, suurenevat kodutust ja toidupanga kasutust ning tõusnud on ka vägivaldse kuritegevuse määr,» ütles Andrew Gwynne Tööparteist. 

Brexiti-vastased liberaaldemokraadid nimetasid Johnsoni plaani täielikuks fantaasiaks. «Tooride valitsus jääks Brexitiga täielikult hõivatuks mitte järgmiseks 100 päevaks, vaid veel aastateks,» ütles liberaaldemokraatide asejuht Ed Davey. 

Tagasi üles