Hiina kehtestas USA diplomaatidele vastupiirangud
Täiendatud kell 12.16

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Hua Chunying.

FOTO: Ng Han Guan/AP/Scanpix

Hiina kehtestas reedel riigis viibivate USA diplomaatide suhtes meetmed, mis nõuavad neilt välisministeeriumi teavitamist enne kohalike ametnikega kohtumist.

Välisministeeriumi pressiesindaja Hua Chunying ütles, et Hiina teavitas USA saatkonda uutest meetmetest kolmapäeval. Need on vastuseks Washingtoni oktoobrikuisele otsusele piirata Hiina diplomaatide tegevust.

«Me kutsume taas USA poolt oma vigu parandama ja vastavad reeglid tühistama,» ütles pressiesindaja ajakirjanikele.

USA kehtestas oktoobris riigis tegutsevatele Hiina diplomaatidele nõude teavitada enne föderaal- ja kohalike ametnikega kohtumist Ühendriikide välisministeeriumi, nimetades seda vastusammuks Pekingi piirangutele USA diplomaatide tegevusele riigis. 

Hiina diplomaadid peavad edaspidi teavitama USA välisministeeriumi enne iga kohtumist Ühendriikide diplomaatide, kohalike ametnike või munitsipaalametnikega ja enne külaskäike ülikoolidesse ja teadusasutustesse. 

Hu teatas reedel, et USA diplomaatidel tuleb teavitada Hiina välisministeeriumi kohtumistest viis päeva ette.

USA saatkond Pekingis keeldus piiranguid kommenteerimast. 

Vastastikused piirangud on tingitud viimastel nädalatel Washingtoni ja Pekingi vahel tekkinud pingetes inimõigusküsimustes.

USA president Donald Trump allkirjastas möödunud nädalal seaduse, mis toetab pool aastat kestnud Hongkongi demokraatiameelseid meeleavaldusi. Peking on korduvalt väitnud, et nende taga on välismõjud.

Vastuseks Trumpi sammule teatas Peking esmaspäeval, et peatab USA sõjalaevade külastused Hongkongi sadamasse ja kehtestab sanktsioonid USA vabaühendustele. Sanktsioonide üksikasju ei ole avalikustatud.

Teisipäeval võttis Ühendriikide kongressi esindajatekoda vastu uiguuri õiguste eelnõu, millega on võimalik määrata sanktsioone kõrgetele Hiina ametnikele, kes on seotud Xinjiangi piirkonna moslemitest uiguuride mahasurumisega.

Uiguuri akt 2019 mõistab hukka Hiina jämedad inimõigusrikkumised, Xinjiangi piirkonnas, kus umbes miljonit uiguuri ja teisi enamasti moslemi vähemuse esindajaid hoitakse nõndanimetatud ümberõppelaagrites.

Seaduse jõustumiseks peab Trump selle allkirjastama.

Hiina välisministeerium hoiatas kolmapäeval USA-d uiguuri õiguste eelnõu jõustamise eest ja lisas, et ameeriklastel tuleb kõigi nende valede sõnade ja tegude eest maksta.

Tagasi üles