Johnson ja Corbyn pidasid maha viimase väitluse enne Briti valimisi

Jeremy Corbyn ja Boris Johnson viimases valimiseelses televäitluses.

FOTO: AP/Scanpix

Briti peaminister Boris Johnson ja opositsioonilise Tööpartei liider Jeremy Corbyn vaidlesid reede õhtul taas Brexiti üle, tegemist oli nende viimase televäitlusega enne järgmisel nädalal peetavaid parlamendivalimisi.

Tund aega kestnud mõõduvõtus kuigivõrd eredaid hetki ei olnud.

Corbyn väitis, et leiboristid suudaksid kolme kuuga Euroopa Liiduga uue lahkumisleppe saavutada. Britid aga teeksid seejärel uuel rahvahääletusel valiku uue leppe ja ELi jäämise vahel. 

«Meil juba on fantastiline plaan Brexitiks,» vastas Johnson, lubades seda valimisvõidu korral kasutada riigi väljaviimiseks EList jaanuari lõpuks. 

Peaminister arvustas Corbynit korduvalt selle eest, et ta pole öelnud selgelt, kas ta toetaks Ühendkuningriigi lahkumist EList. Corbyn on varem lubanud jääda erapooletuks, kui temast saab peaminister ja Brexiti üle korraldatakse uus referendum. 

«Kuidas saad sa Brüsselist uue Brexiti-leppe, kui sa tegelikult ei usu sellesse?» küsis ta. 

Corbyn omalt poolt pidas ebarealistlikuks Johnsoni kava jõuda järgmisel aastal kaubanduslepeteni nii Ühendriikide kui ELiga.

Viimaste küsitluste kohaselt peaksid konservatiivid saama valimistel 40 protsenti häältest, Tööpartei umbes kolmandiku ja Euroopa-meelsed liberaaldemokraadid 13 protsenti. 

Endised peaministrid, leiborist Tony Blair ja konservatiiv John Major, on sekkunud kampaaniasse teist rahvahääletust nõudes. Mõlemad soovivad Suurbritannia püsimist ELis. 

Johnsonit tabas väitluspäeval tagasilöök, kui USAs töötanud kogenud Briti diplomaat ameti maha pani ja jõuliselt valitsust kritiseeris. 

Alexandra Hall Hall töötas Brexiti-saadikuna Washingtoni suursaatkonnas. CNNi käsutusse jõudnud lahkumisavalduses märgib Hall Hall, et ei saa enam müüa pooltõdesid selliste poliitiliste juhtide eest, keda ta ei usalda. Diplomaadi sõnul soovitakse Brexiti kohta vahendada sõnumeid, mis ei ole päris ausad. 

Ta lisas, et Briti liidrite soovimatus Brexitist ausalt avalikkusele rääkida viib riigi diplomaatide usaldusväärsuse murenemiseni kogu maailmas. 

Tagasi üles
Back