Iraan ja USA vahetasid vange

USA Iraani eriesindaja Brian Hook võtmas 7. detsembril Šveitsis vastu Iraani vangist vabanenud Princetoni doktorikandidaati Wiyue Wangi.

FOTO: HO / AFP / Scanpix

Iraanis vangistatud ameeriklane ja USA-s vangistatud iraanlane on vabastatud, teatasid pingeliste suhetega riigid laupäeval.

Teheran teatas USA-s vangistatud teadlase Massoud Soleimani vabakssaamisest peatselt enne seda, kui Washington teatas, et ameeriklasest tudeng Xiyue Wang on tagasiteel koju.

«Mul on hea meel, et professor Masoud Soleimani ja härra Xiyue Wang liituvad peatselt oma perega,» ütles Zarif. 

«Suur aitäh kõikidele asjaga seotutele, eriti Šveitsi valitsusele,» lisas ta. Šveitsi valitsus vahendab Washingtoni huve Iraanis, sest USA ja Iraani vahel pole ametlikke diplomaatilisi suhteid aastast 1980.

Riikliku uudisteagentuuri IRNA andmeil vabastati Soleimani «mõni hetk tagasi pärast ühte aastat seadusvastast kinnipidamist ning anti Šveitsis üle Iraani ametnikele».

Washingtoni väljastatud teates ütles USA president Donald Trump, et pärast kolme aastat Iraani vangis on Xiyue Wang tagasiteel Ühendriikidesse.

Princetoni ülikoolis doktorandiks kandideeriv Wang uuris Iraani Qajari dünastiat, kui ta 2016. aasta augustis vangi pandi. Iraan süüdistas teda riiki «imbumises» ja salastatud materjalide välismaale saatmises.

Soleimani on professor ja tüvirakkude vanemuurija Teherani Tarbiat Modaresi ülikoolis. Ta sõitis Ühendriikidesse 2018. aasta 22. oktoobril, ütles IRNA. Washingoni arvates rikkus ta Iraanile kehtivaid sanktsioone, kui üritas Iraani bioloogilist materjali saata.

USA ja Iraani suhted halvenesid oluliselt 2018. aasta mais, kui Trump viis USA välja Iraani tuumaleppest. Lepe andis Iraanile leevendust sanktsioonide eest ning vastutasuks pidid ta piirama oma tuumaprogrammi. Trump aga pani USA lahkumise järel Iraanile sanktsioonid uuesti peale.

Tagasi üles