Põhja-Korea: tuumarelvitustamise kõnelused USAga on laualt maas

Põhja-Korea raketikatsetus.

FOTO: KCNA / EPA

Pyongyang teatas laupäeval, et tuumarelvitustamise kõnelused USAga on «kõnelustelaualt minema lennanud», ning sarjas ÜRO julgeolekunõukogu eurooplastest liikmeid, kes olid hiljuti hukka mõistnud Põhja-Korea ballistiliste rakettide katsetused.

Põhja-Korea ÜRO-saadiku Kim Songi avaldus tuli pärast seda, kui Belgia, Eesti, Poola, Prantsusmaa, Saksamaa ja Ühendkuningriik mõistsid kolmapäeval hukka Põhja-Korea jätkuvad ballistiliste rakettide katsetused ning ärgitasid rangelt jõustama Pyonyangile kehtestatud sanktsioone.

Songi sõnul on eurooplased paranoilised ja USA viimaste kuude poliitika vaenulik. Sellele viidates ütles ta: «(Põhja-Korea) ei pea praegu pidama USAga pikki kõnelusi ning tuumarelvitustamine on juba kõnelustelaualt minema lennanud.»

Saadiku järgi on eurooplaste avaldus järjekordne tõsine provokatsioon. Põhja-Korea rakendab riigikaitsevõime tugevdamiseks õiglasi meetmeid, rõhutas ta.

«Kuna need kuus Euroopa Liidu liikmesriiki on teinud viimastel kuudel Washingtoni sülekoera rolli etendades niivõrd palju pahandust, siis pole võimalik vältida mõtisklusi selle üle, et mis nad küll Washingtoni soosingu tagaajamise eest vastu saavad,» lisas saadik avalduses.

Euroopa riigid tõid oma avalduses välja, et Pyongyang on teinud maist alates 13 ballistiliste rakettide katsetust, neist viimase 28. novembril.

Pyongyangi ja Washingtoni tuumakõnelused on takerdunud ning Põhja-Korea andis USAle järeleandmiste tegemiseks aega aasta lõpuni.

ÜRO diplomaadid pelgavad, et kui peatselt kõnelustel edasi ei liiguta, siis hakkab Põhja-Korea taas kaugmaarakette katsetama ning ballistiliste rakettide katsetused jätkuvad.

Tagasi üles
Back