Pentagoni juht soovib suunata USA fookuse Hiinale ja Venemaale

USA kaitseminister Mark Esper.

FOTO: Reuters / Scanpix

USA kaitseminister Mark Esper ütles eile, et kavatseb suunata Ühendriikide relvajõudude fookuse konkureerimisele Hiina ja Venemaaga, kuigi Lähis-Idas kuhjuvad julgeolekuohud.

Esper tutvustas oma strateegilisi eesmärke ja prioriteete kõnes iga-aastasel Reagani riiklikul kaitsefoorumil, millest võtavad osa valitsus-, kaitsetööstuse ja sõjaväeametnikud.

Juulis kaitseministriks saanud Esper rõhutas, et jääb kindlaks oma eelkäija Jim Mattise seatud riiklikele kaitseprioriteetidele.

Pärast seda, kui Mattis lahkus aasta tagasi kaitseministri kohalt protestiks president Donald Trumpi plaanile viia USA üksused Süüriast välja, on olukord Lähis-Ida muutunud veelgi heitlikumaks. Alates maist on Pärsia lahe piirkonda saadetud täiendavalt vähemalt 14 000 USA sõjaväelast seoses murega Iraani tegevuse pärast.

Esper eitas sel nädalal teateid, et ta kaalub täiendavalt kuni 14 000 sõjaväelase saatmist Lähis-Itta, kuid möönis reedel kohtumisel ajakirjanikega, et ta muretseb ebastabiilsuse pärast Iraagis ja Iraanis.

Laupäeval Ronald Reagani presidendiraamatukogus peetud kõnes mainis ta Iraani ainult möödaminnes, viidates Teherani jõupingutustele destabiliseerida regiooni.

Esper keskendus hoopis USA relvajõudude fookuse suunamisele Hiinale ja Venemaale, nimetades neid tänapäeva revisionistlikeks suurjõududeks.

Esper süüdistas Moskvat ja Pekingit, et need taotlevad «vetoõigust» väiksemate riikide majandus- ja julgeolekuotsuste üle.

Tagasi üles