Rootsi endist suursaadikut Hiinas süüdistatakse riigivastases kuriteos

Valvur Rootsi saatkonna ees Pekingis tänavu veebruaris, kui suursaadik Anna Lindstedt tagasi kodumaale kutsuti.

FOTO: Mark Schiefelbein / AP / Scanpix

Rootsi prokuratuur esitas süüdistuse Rootsi endisele suursaadikule Pekingis Anna Lindstedtile, kuna peab tema läbirääkimisi Hiina võimudega omavoliliseks ja riigi julgeolekut ohustavaks. Süüdi mõistmise korral võib teda oodata kuni kahe aasta pikkune vangistus.

Rootsi endist suursaadikut Hiinas kahtlustatakse omavoliliselt ja ilma oma ülemuste loata kõneluste pidamises Hiina võimudega, et saavutada vangistatud rootsi-hiina kirjastaja Gui Minhai vabastamist, vahendas SVT.

Kuritegu kannab Rootsi karistusseadustiku kohaselt nime omavoliline kõneluste pidamine võõrjõuga ning kuulub samasse peatükki koos teiste riigi julgeolekut ohustavate kuritegudega nagu riigireetmine, spioneerimine ja reeturlus kõnelustes võõrjõuga.

Anna Lindstedt.

FOTO: Rootsi välisministeerium / Twitter

Lindstedti tegevuse uurimine algatati Rootsis tänavu märtsis ning puudutab eelkõige kohtumisi, mis toimusid Stockholmis Sheratoni hotellis 24.–26. jaanuarini. Kohtumised korraldas teadaolevalt toona Rootsi suursaadik Hiinas olnud Anna Lindstedt ning kohtumistel osales vangistatud Gui Minhai tütar Angela Gui ning Hiina ärimehed.

Rootsi välisministeeriumi teatel polnud välisminister ega ministeeriumis Gui Minhai vabastamise kallal töötavad ametnikud kohtumistest teadlikud, mis põhjustas kriitikatormi Lindstedti suhtes. Süüdistuse kohaselt pidas ta läbirääkimisi Hiinaga ilma Rootsi välisministeeriumi loata.

Prokurör esitas täna süüdistuse leebemas karistusseadustiku punktis kui Rootsi julgeolekuteenistus (Säpo) soovitas. Säpo kirjeldas Lindstedti tegevust kui reeturlust kõnelustes võõrjõuga ning selle rikkumise eest on ette nähtud vangistus kaks kuni kümme aastat. Omavoliliste kõneluste pidamise puhul võõrjõuga näeb karistusseadustik ette kuni kahe aastast vangistust.

Anna Lindstedti kaitsja Conny Cedermark on varem teatanud, et endine suursaadik eitab kuriteo toime panemist ning tervitab asja uurimist.

Hongkongi raamatukaupmees Lam Wing-kee 2016. aasta suvel meeleavaldusel plakati ees, millel on Hiinas vangistatud rootsi-hiina kirjastaja Gui Minhai pilt.

FOTO: Kin Cheung / AP / Scanpix

Tagasi üles