Trump kuulutab judaismi rahvuseks

USA president Donald Trump.

FOTO: Matt Rourke/AP/Scanpix

USA president Donald Trump peaks täna allkirjastama seaduse, mille kohaselt tõlgendatakse judaismi rahvuse, mitte pelgalt religioonina.

Trumpi administratsiooni sõnul aitaks judaismi rahvusena tõlgendamine võidelda ülikoolilinnakutes leviva antisemitismiga.

Uue seadusega peaks antisemiitlikena näivaid liikumisi kohtlema diskrimineerivatena ning ülikoolid oleksid kohustatud nendega võitlema oma rahastuse säilitamiseks.

Presidentaalne seadus hakkab toetuma 1964. aasta tsiviilõiguste aktile, mis kohustab riigi rahastusega haridusasutusi õpilasi nende rahvuse järgi mitte diskrimineerima.

Haridusministeerium võib pidada kinni ükskõik millise ülikooli või haridusprogrammi rahastamise, kui see diskrimineerib õpilasi rassi, nahavärvi või rahvuse põhjal.

1964. aasta seadus ei kata aga diskrimineerimist religiooni baasil, seega leiab Trumpi administratsioon, et rikkumiste eest karistamiseks on tarvis judaismi rahvusena käsitleda.

Väljaande New York Times sõnul oli seaduse taga Valge Maja nõunik ja presidendi väimees Jared Kushner.

Antisemitismi definitsioon hakkab seaduses põhinema välisministeeriumi omale, mis võttis oma määratluse algselt rahvusvaheliselt holokausti mälestamise liidult, teatasid Valge Maja vanemametnikud.

Teade Trumpi uuest seadusest saabus vaid mõni päev pärast presidendi kõnet Iisraeli–Ameerika nõukogu ees, kus Trump tegi mitmete juudiühenduste sõnul antisemiitlikke märkusi.

Trump viitas, et paljud üritusel osalejad on jõukad ja tegutsevad kinnisvaraäris ning nende majanduslikud huvid suunavad nende hääli 2020. aasta presidendivalimistel.

«Paljud teist on kinnisvaraäris, sest ma tean teist paljusid väga hästi. Te olete jõhkrad tapjad, üldsegi mitte kenad inimesed. Kuid te peate hääletama minu poolt, teil pole valikut,» lausus Trump. President kritiseeris ka mõningaid Ameerika juute selle eest, et nad ei «armasta Iisraeli piisavalt».

Trump on Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu tugev toetaja. Eelmisel kuul teatas Trumpi administratsioon USA pikaajalisest poliitikast taandumisest, mille kohaselt olid okupeeritud Läänekalda asundused vastuolus rahvusvahelise seadusega.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles