Iisrael korraldab 2. märtsil kolmandad valimised viimase aasta jooksul
Uuendatud kell 04:02!

Iisraeli Sinivalge koalitsiooni liider Benny Gantz (vasakul) ning parempoolse Likudi partei esimees ja peaminister Benjamin Netanyahu (paremal).

FOTO: Reuters / Scanpix

Iisraeli poliitikud ei suutnud eile keskööks seatud tähtajaks uut võimukoalitsiooni moodustada, mis tähendab seda, et juudiriigis tuleb korraldada kolmandad üldvalimised viimase aasta jooksul.

Iisraeli meedia teatel kinnitas knesset ööl vastu tänast seaduse enda laialisaatmisest ja uute valimiste korraldamisest. Need viiakse läbi 2. märtsil 2020.

Valimised süvendavad ilmselt veelgi rahulolematust poliitikutega, kes pole suutnud aasta jooksul valitsust kokku panna.

Peaminister Benjamin Netanyahu parempoolne partei Likud ja tsentrist Benny Gantsi Sinivalge koalitsioon olid võrdsed nii aprillis kui septembris peetud valimistel.

Netanyahu ja Gantz pidasid kõnelusi ühtsusvalitsuse moodustamiseks, kuid see ebaõnnestus.

«Nad sundisid meile peale uued valimised,» ütles Netanyahu Likudi avaldatud videos, viidates Gantzi koalitsioonile. «Selleks, et see enam ei korduks, on vaja teha vaid ühte - võita ja võita suurelt.»

«Me astume täna kolmandasse valimistsüklisse Netanyahu püüdluse pärast puutumatust saada,» ütles Gantz seadusandjatele, viidates peaministrile esitatud korruptsioonisüüdistustele. «Me peame olema selle vastu.»

Uued üldvalimised on rahva seas väga ebapopulaarsed ning Tootjate Liidu arvutuste kohaselt võivad kolmed valimised minna majandusele maksma ühtekokku 12 miljardit seeklit (3,1 miljardit eurot).

Iisraeli telekanali Channel 13 küsitlus näitas, et 41 protsenti iisraellastest peab praeguses patiseisus süüdlaseks Netanyahut ja ainult viis protsenti Gantzi.

Tagasi üles