Brasiilia Amazonase osariigid taotlevad Norralt 500 miljonit dollarit

Amazonase vihmamets Brasiilias.

FOTO: Reuters / Scanpix

Brasiilia Amazonase piirkonna osariigid pidasid eile Norraga kõnelusi umbes 500 miljoni dollari saamiseks jätkusuutlike vihmametsaprojektide rahastamiseks, isegi kui riigi tasandil abitehing läbi kukub.

500 miljonit dollarit oli ette nähtud Brasiilia Amazonase Fondile, mis loodi 2008. aastal annetuste saamiseks projektide jaoks, mis aitavad ohjeldada raadamist. Kuid Norra ei ole nõus muudatustega, mida Brasiilia keskkonnaminister Ricardo Salles on fondi jaoks välja pakkunud, ning raha jääb «külmutatuks» kuni võimaliku kokkuleppe sõlmimiseni, ütles Norra keskkonnaministeeriumi kõneisik Jo Randen uudisteagentuurile AP.

Kuid Brasiilia Amazonase piirkonna üheksa osariiki loodab selle raha otse kätte saada, kui föderaaltasandil kokkulepet ei saavutata, ütles Amapa osariigi kuberner Waldez Góes, kes kohtus Norra kliima- ja keskkonnaministri Ola Elvestueniga kolmapäeval ÜRO kliimakonverentsil Madridis.

«Kui nad (riikide valitsused) ei suuda oma erimeelsusi lahendada, peavad nad mõtlema sellistele mehhanismidele nagu meie,» ütles osariikide konsortsiumi juhtiv Góes telefoniintervjuus.

Kõnelused Norraga on osa Amazonase osariikide laiemast püüdlusest arendada otsekontakte annetavate riikidega ajal, mil president Jair Bolsonaro administratsiooni valmisolek võidelda metsade hävitamisega seisab silmitsi kogu maailmas kasvava skepsisega.

Lisaks Norrale pidasid kubernerid kõnelusi ka Saksamaa, Prantsusmaa, Ühendkuningriigi ja USA esindajatega.

Eelmisel kuul avaldatud Brasiilia kosmoseuuringute instituudi aastaaruanne näitas, et Amazonase metsade raadamine suurenes eelmise aasta juulist tänavu juulini ligi 30 protsenti.

Tagasi üles