Indoneesiast võidi leida maailma vanim kunstiteos

Koopamaal

FOTO: AP/Scanpix

Uue uuringu järgi võib maailma vanim säilinud kunstiteos olla pea 44 000 aastat tagasi Indoneesia ühele koopaseinale maalitud pilt eelajaloolisest jahist.

Neli ja pool meetrit lai pilt leiti kaks aastat tagasi Sulawesi saarelt. Taieselt on näha, kuidas poolinimlikud jahimehed ajavad arvatavasti odade ja köitega taga metsloomi, selgus teadusajakirjas Nature kolmapäeval ilmunud uuringust.

Dateeringutehnoloogiat kasutanud Austraalia Griffithi ülikooli meeskond sai enda sõnul kinnituse, et koopamaaling tehti seinale vähemalt 43 900 aastat tagasi hilispaleoliitikumi perioodil.

«See jahistseen on meie arvates praegu vanim pildikujul jutustus ning varaseim kujutava kunsti teos maailmas,» ütlesid uurijad.

Pildile eelnevalt leiti Indoneesia Borneo saarelt ühest koopast pilt ühest loomast, mis on uuringute järgi vähemalt 40 000 aastat vana.

Aastaid arvati, et koopakunst kerkis esile Euroopast, kuid Indoneesiast leitud kunstiteosed on selle teooria küsimärgi alla seadnud.

Ainuüksi Sulawesil on vähemalt 242 iidsete piltidega koobast või varjualust ning uusi leitakse iga aasta, lisasid uurijad ajakirjas.

Nüüd vanuse saanud stseenil kujutatakse kütte tumepunastes värvides. Nende keha on inimese oma, kuid pead on neil loomade, näiteks lindude ja sisalike omad.

Kehvas seisus koopamaaling viitab, et umbes 44 000 aastat tagasi oli Maal olemas väga kaugele jõudnud kunstikultuur, kus andsid tooni folkloor, usulised müüdid ja spirituaalsed uskumused, ütlesid uurijad.

«Seda stseeni võib pidada mitte ainult maailma varaseimaks kujutavaks kunstiks, vaid ka vanimaks tõendiks narratiivi edastamisest paleoliitikumi kunstis.»

«See on märkimisväärne, arvestades, et väljamõeldud lugude leiutamine võis olla viimane ja kõige tähtsam etapp inimkeele evolutsiooni ajaloos ja nüüdisajale sarnaneva kognitsioonimustri arengus,» ütlesid uurijad.

Tagasi üles
Back