Uus-Meremaa alustab vulkaanipurskes hukkunute riskantset äratoomist

Uus-Meremaal asuv Valgesaar 12. detsembril.

FOTO: Jorge Silva / Reuters / Scanpix

Uus-Meremaa sõjavägi alustab reede varahommikul ohtlikku missiooni, et tuua ära Valgesaare vulkaanipurskes hukkunud veel aktiivsest kraatrist.

Meeskonnad asuvad teele hoolimata vulkaaniteadlaste hoiatustest, et uue purske tõenäosus järgmise 24 tunni jooksul on kasvanud 50–60 protsendile. 

Nad lähevad saarele ja teevad kõik võimaliku surnukehade kättesaamiseks ning ranniku lähistel ankrus olevale fregatile Wellington toimetamiseks, sõnas asepolitseiülem Mike Clement neljapäeval. 

Droonide ja pärast purset vahetult vulkaani lähistel olnud helikopteripilootide abiga on tehtud saarel selgeks kaheksast kuue hukkunu asukoht. Nende kuue äratoomine on prioriteet, ütles Clement. 

Geoloogid on valvel ning jälgivad reaalajas, kas uus purse on toimumas ja kas missioon tuleb katkestada. «Oht pole kadunud,» ütles Clement. «Loomulikult kavatsen täna õhtul muretseda,» lisas ta. 

«Inimesed võtavad eesliinil riske, et teha õiget asja... Meie mõtted, palved ja armastus on nendega,» ütles ta. 

Esmaspäevase purske tõenäoline hukkunute arv on tõusnud 16-ni, kelle hulgas on ka kaheksa inimest, kes veel tõenäoliselt Valgesaarele jäid. Nende seas on ka Uus-Meremaa giid Hayden Marshall-Inman. Tema vend Mark Inman on süüdistanud päästeoperatsioonide viibimises bürokraatiat ja öelnud, et on valmis ise saarele minema. 

«Me tunneme kõik sama ja tahame tagada, et niipea kui võimalik, kohe, kui me saame, alustatakse missiooniga (hukkunute) äratoomiseks,» ütles peaminister Jacinda Ardern varem. 

Politsei teatel käib võidujooks ajaga, sest mida kauem missiooni edasi lükatakse, seda väiksemaks muutub tuvastatavate säilmete tagasitoomise tõenäosus.  

Vulkaan väljutab jätkuvalt mürgiseid gaase ja saart katab paks söövitava tuha kiht. Võimaliku purske korral ähvardab päästjaid voolav magma, ülikuum aur, tuhk ja kraatrist ülehelikiirusel paiskuvad kivid, ütles vulkaaniteadlane Nico Fournier.

Umbes 22 inimest, kes olid esmaspäevase õnnetuse ajal saarel, saavad ravi haiglas. Mitme inimese seisund on tõsine.  

Politsei teatel suri öösel haiglas veel kaks ohvrit. Sellega kasvas kinnitust saanud hukkunute arv kaheksani.

Tagasi üles