Morales saabus Argentinasse asüüli taotlema

BNS
Copy
Evo Morales.
Evo Morales. Foto: EDGARD GARRIDO/REUTERS/Scanpix Baltics

Boliivia eksiilis viibibv endine president Evo Morales saabus neljapäeval Bienos Airessesse, kus ta taotleb poliitilist varjupaika, ütles Argentina välisminister Felipe Solá.

«Morales just maandus Ezeiza lennuväljal. Ta kavatseb jääda Argentinasse esialgu asüülitaotlejana ja saab seejärel põgenikustaatuse,» lausus Solá telekanalile TN.

Argentina uue ministri sõnul tunneb Morales end Argentinas mugavamalt kui Mehhikos, mis ekspresidendile algselt asüüli pakkus, kui too novembris Boliiviast pages. «Ta tunneb end siin paremini kui Mehhikos, mis on kaugel,» lausus ta. 

«Olen tulnud Argentinasse, et jätkata võitlust kõige alandlikumate inimeste eest. Tunnen end tugevana ja olen põnevil,» kirjutas Morales Twitteris. 

Morales põgenes Boliivast pärast 14 aastat võimul, olles pärast nädalaid kestnud meeleavaldusi kaotanud sõjaväe toetuse. 

Solá nimetas õigustatuks Moralese hirmu oma turvalisuse pärast, kui ta oleks jäänud Boliiviasse. 

Boliivia uue valitsuse välisminister Karen Longaric hoiatas Argentinat, et Morales peab täitma asüülireegleid ja ei tohi sekkuda Boliivia poliitikasse. Olgu ta põgenik või asüülitaotleja, ei tohiks Argentina lubada Moralesel jätkata avalikku poliitilist tegevust, nagu seda lubas Mehhiko, lausus Boliivia välisminister. 

«Loodame, et see, mis juhtus Mehhikos, kus tal oli avatud mikrofon ja avatud foorum teha poliitikat, ei kordu,» lausus Longaric pressikonverentsil La Pazis. 

Argentina välisminister ütles, et ootab Moraleselt hoidumist poliitiliste avalduste tegemisest Argentinast. 

Boliivia välisminister ütles ka, et prognoosib väga keerulisi suhteid Argentinaga, mille uus valitsus ei kutsunud Boliivia ajutist presidenti Jeanine Áñezt Argentina presidendiks valitud vasakpoolse Alberto Fernándeze ametisse vannutamise tseremooniale teisipäeval. Fernández on rääkinud uhkustundega oma sõprusest Moralesega. 

Morales lahkus Mehhiko pealinnast Méxicost reedel lühivisiidiks Kuubale, kust ta lendas Argentinasse. Boliivia endise presidendi kaks last saabusid La Pazist Buenos Airesesse novembri lõpus. 

Morales oli sunnitud võimult lahkuma pärast seda, kui tema pettusesüüdistustest määritud valimisvõit 20. oktoobri presidendivalimistel vallandas rahvarahutused.

Boliivia kongress kiitis novembri lõpus heaks uute presidendivalimiste läbiviimise ilma Moralese osaluseta. 

Vastav seadus keelab presidendiks kandideerida neil, kes on töötanud presidendina kaks ametiaega. See tähendab, et Morales uuesti kandideerida ei saa.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles