ÜRO eksperdid manitsesid Kreekat migrantide kinnipidamise küsimuses

Sisepõgenikud kõndimas ÜRO baasi okastraataia ääres Lõuna-Sudaani pealinnas Jubas. Kodusõja ajal kasutasid valitsusväed vägistamist laialdaselt sõjarelvana, piinataes ohvreid vahel tundide või päevade kaupa. Vägistamistelaine pole järele andnud ka pärast rahu sõlmimist riigis.

FOTO: Jason Patinkin / AP / Scanpix

ÜRO ärgitas reedel Kreekat lõpetama migrantide «laialtlevinud» kinnipidamist.

«Kinnipidamine on laialtlevinud kriminaalõiguse ja migratsiooni kontekstides ja me ärgitame Kreekat seda poliitikat lõpetama,» ütles ÜRO kohtuvälise kinnipidamise töörühm pärast kümnepäevast visiiti Kreekas. 

«Kinnipidamine migratsiooni kontekstis peab olema viimane erakorraline meede ja peab tuginema iga migrandi üksikisikulisele hindamisele ja kestma nii lühikest aega kui võimalik,» teatas grupp pressikonverentsil Ateenas. 

Kreeka oli 2019. aastal taas migrantide ja põgenike peamine esimene sihtriik Euroopas. ÜRO pagulasameti hinnangul saabus üle 55 000 migrandi üle mere ja enam kui 14 000 üle maapiiri Türgiga. 

Kreeka enamik põgenikelaagreid on ülerahvastatud ja peaminister Kyriákos Mitsotákis ütles eelmisel kuul, et tal ei õnnestunud veenda EL-i liikmesriike võtma vastu isegi saatjata alaealisi. 

Kreeka valitsus karmistas novembris asüülitingimusi ja teatas täiendavatest piiripatrullidest, samuti suuremate suletud laagrite ehitamisest, kus kavatsetakse hoida tuhandeid migrante, kes seisavad silmitsi tagasi Türki saatmisega. 

ÜRO eksperdid väljendasid ka «tõsist muret» seoses alaealiste leidmisega kongidest, kus neid oldi hoitud mõni päev kuni rohkem kui kaks kuud. 

«Laste kinnipidamine migratsiooni kontekstis on rahvusvahelise õiguse järgi keelatud ning tuleb lõpetada,» teatas ÜRO grupp, mille raport esitatakse 2020. aasta septembris. 

Tagasi üles