Allikad: Prantsusmaa annab välja piinamises kahtlustatud argentiinlase

Prantsuse politseinik.

FOTO: CHARLES PLATIAU/Reuters/Scanpix Baltics

Prantsusmaa annab täna Buenos Airesele välja Mario Sandovali, keda kahtlustatakse ühe tudengi ja paljude teiste piinamises ja kõrvaldamises pärast Argentinas 1976. aastal toimunud sõjalist riigipööret.

66-aastane endine politseinik peeti kinni kolmapäeval tema Pariisis asuva kodu lähistel pärast seda, kui Prantsuse võimud näitasid tema väljaandmisele lõplikult rohelist tuld ja lõpetasid sellega kaheksa aastat kestnud kohtulahingu.

Lennujaama- ja justiitsametnikest allikate sõnul pannakse kahtlusalune Pariisist Buenos Airesesse lendavale Air France'i lennukile.

Sandoval elab Prantsusmaal 1985. aastast ning tal on Prantsuse kodakondsus.

Argentina tahab teda kohtu alla anda seoses arhitektuuritudeng Hernan Abriata ja teiste inimeste kadumaminemisega. Abriata väidetavalt rööviti 1976. aasta oktoobris ja tema surnukeha pole leitud.

Argentina võimude sõnul sidusid Sandovali Abriata tapmisega mitmed pealtnägijad.

Sandovali advokaatide väitel ei saa nende klient Argentinas õiglast kohtumõistmist ning teda ähvardavad seal piinamine või halvad kinnipidamistingimused.

Advokaadid üritasid saada Euroopa Inimõiguste Kohut kaasust menetlusse võtma, kuid edutult.

Abriata peeti kinni Buenos Aireses kurikuulsas mereväe väljaõppekeskuses ESMA, kus sõjavägi pidas kinni ja piinas inimesi pärast riigipööret. Paljud tapetud visati lennukitelt merre või Plata jõkke.

Pärast Argentina sõjalise valitsuse lagunemist Sandoval põgenes.

Kuigi tal on Prantsuse kodakondsus, siis saab Pariis ta välja anda, sest kuritegu toimus enne kodakondsuse saamist.

Argentina kahtlustab, et Sandoval oli 1976.–1983. aastal võimul olnud hunta ametiajal osaline rohkem kui 500 röövimise, piinamise ja tapmise juhtumis.

Tagasi üles