iDeal kampaania

Hiina võõrustab Jaapani ja Lõuna-Korea liidrit

Lõuna-Korea president Moon Jae-in (vasakul), Hiina peaminister Li Keqiang ja Jaapani peaminister Shinzo Abe teisipäeval kolmepoolsel tippkohtumisel Hiina edelaosas Chengdus.

FOTO: Yonhap/EPA/Scanpix

Hiina võõrustab teisipäeval naaberriikide Jaapani ja Lõuna-Korea liidrit, demonstreerides USA sõjaliste liitlaste ees jõudu, kuid püüdes saavutada piirkondlikku üksmeelt küsimuses, mida teha sõjaka Põhja-Koreaga.

Kohtumine Edela-Hiinas Chengdus leiab aset ajal, mil oodatakse ärevalt Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni USA-le lubatud «jõulukinki».

Analüütikute arvates võib «kink» olla provokatiivne raketikatsetus, kui Ühendriigid ei tee aasta lõpuks järeleandmisi tuumakõnelustes.

Hiina peaminister Li Keqiang avaldas teisipäeva hommikul Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini ja Jaapani peaministri Shinzo Abega kohtudes lootust, et kolme riigi koostöö suudab kaitsta piirkonna ohutust ja stabiilsust.

Moon rõhutas koostöö tähtsust rahutul ajal.

Chengdu kohtumine on Mooni ja Abe esimene silmast silma kohtumine 15 kuu jooksul.

Lõuna-Korea ja Jaapani suhted on viimastel kuudel kaubandustülide ja ajaloolisest vaenust põhjustatud vaidluste tõttu madalseisus.

USA on korduvalt ärgitanud oma liitlasi vaenukirvest maha matma, sest Tokyo ja Souli omavahelised tülid võivad komplitseerida Washingtoni diplomaatiat Aasias. Otseselt lepitajaks ei ole ameeriklased end aga pakkunud.

Tundub, et selle lünga kavatseb Chengdus täita Hiina.

«Hiina loodab piirkonna suurima jõuna demonstreerida maailmale oma diplomaatilist kohalolekut sellega, et toob Jaapani ja Lõuna-Korea liidri ühise laua taha,» ütles Osaka ülikooli professor, Hiina poliitika ekspert Haruko Satoh.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles