iDeal kampaania

Venemaal trellide taga väidetav USA spioon sai jõulukingiks lisavangistust

USA kodanik Paul Whelan Venemaal kohtuistungil.

FOTO: Stanislav Krasilnikov / TASS / Scanpix

Vene kohus pikendas spionaažis süüdistatava USA, Kanada, Briti ja Iiri kodakondsusega Paul Whelani eeluurimisvangistust, ehkki Lääs on palunud ta vabastada.

Whelan peeti kinni eelmise aasta 28. detsembril Moskvas riigisaladuste edastamises süüdistatuna. Süüdimõistmise korral võib teda oodata kuni 20-aastane vangistus.

Jõululaupäeval otsustas Moskva kohus pikendada tema vahi all hoidmist kolme kuu võrra, 29. märtsini, ütles kohtu pressiesindaja.

Whelan ise väidab, et teda hoitakse pantvangina võimaliku vangidevahetuse puhuks.

Esmaspäeval külastasid teda jõulupühade puhul Moskva Lefortovo vanglas kõigi nelja riigi diplomaadid.

USA saatkonna ajutine asjur Bart Gorman ütles, et Vene võimud ei ole reageerinud Whelani korduvatele palvetele lubada tal helistada oma vanematele.

Endise USA merejalaväelase Whelani arvates üritavad Vene võimud teda süüdi lavastada. Tema sõnul võttis ta ühelt tuttavalt USB-pulga arvates, et sellel on puhkusepildid.

Tema advokaadi Vladimir Žerebenkovi sõnul on Whelanile USB-pulga andnud isik ainus, kes andis ütlusi Whelani vastu. Kõik Whelani ülejäänud Venemaal elavad kauaaegsed tuttavad andsid ütlusi tema kaitseks.

Oktoobris toimunud kohtuistungil rõhutas Whelan, et ta pole spioon.

«Venemaa arvas, et ta pidas kinni luuremissioonil James Bondi, kuid tegelikult röövisid nad puhkusel härra Beani,» ütles ta.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles