K, 7.06.2023

Prantsuse streikijad pühade puhul oma aktsiooni ei peata

Facebook Twitter
Comments
Streikivad raudteetöölised 24. detsembril Pariisi lähedal Saint-Denis´s Prantsuse riikliku raudteefirma SCNF peakorteri ees.
Streikivad raudteetöölised 24. detsembril Pariisi lähedal Saint-Denis´s Prantsuse riikliku raudteefirma SCNF peakorteri ees. Foto: STEPHANE DE SAKUTIN/AFP/Scanpix

Jõulud ei toonud leevendust reisijate kannatustele Prantsusmaal, kus algas transporditöötajate streigi neljas nädal. 

Teisipäeval, jõululaupäeval sõitsid rongid vähestel regionaalsetel ja linnasisestel liinidel ning kolmapäeval, esimesel jõulupühal osutati transporditeenuseid veelgi napimalt. Pariisi peamised rongijaamad olid hommikul suletud, reisijaid teenindavad ainult kaks juhita metrooliini 16-st. 

Eelmisel nädalal ei saavutanud valitsus ja ametiühingud kõnelustel üksmeelt ning streikijad lubasid, et pühaderahu ei tule, kui valitsus ei loobu pensionireformi kavast. 

Kõnelused peaksid jätkuma praeguse kava järgi 7. jaanuaril. 

Presidendi kantselei teatas möödunud nädalal, et riigipea Emmanuel Macron ei kavatse punktipõhisest pensionisüsteemist loobuda, kuid on valmis seda ametiühingute otsustava vastuseisu survel parandama.

Uuringufirma IFOP viimase küsitluse kohaselt toetab tööseisakut 51 protsenti prantslastest.

Pensionireform näeb ette praeguse 42 pensionisüsteemi üheks koondamist ning punktisüsteemi. See ei ole meeltmööda paljudele avaliku sektori töötajatele, näiteks vedurijuhtidele, sadamatöölistele ja Pariisi ooperi töötajatele, kes saavad praeguse süsteemidega soodustusi ja varem pensionile.

Teisipäeval ütles pensionireformi projekti juhtiv Laurent Pietraszewski, et valitsus on kompromissideks valmis, kuid rõhutas, et pensioni erirežiimide kaotamise kavast ei loobuta. 

Streikidest mõjutatud ettevõtete ühendused on teatanud käibe vähenemisest 30-60 protsendi ulatuses, võrreldes eelmise aastaga. Riiklik raudteefirma SNCF teatas teisipäeval, et on streikide tõttu kaotanud potentsiaalselt 400 miljonit eurot.

Rahaliselt kannatavad ka oma palgast streikide nimel loobunud töölised, kes on meelt avaldanud juba 21 päeva. Teisipäeval andis ametiühing Info'Com-CGT Pariisi raudteefirma RATP streikijatele 250 000 eurot, mis koguti avalike annetustena. 

«Tegemist on pöördepunktiga,» ütles rongijuht Raffi Kaya AFP-le streikijatele korraldatud jõululõunasöögil Pariisi Gare de Lyoni raudteejaamas.

«Rahaliselt hakkab juba valus. Kuid me oleme liiga kaugele tulnud, et nüüd lõpetada,» lausus ta. 

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles