Saada vihje

Iraagi Iraani-meelne poliitiline jõud esitas peaministrikandidaadi

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Iraagi parlament.
Iraagi parlament. Foto: THAIER AL-SUDANI/REUTERS

Iraani-meelne poliitiline jõud Iraagi parlamendis esitas kolmapäeval peaministrikandidaadiks riigi lõunapoolseima provintsi kuberneri. 

Poliitblokk Fatah, mis hõlmab poolsõjaväelise rühmituse Rahvamobilisatsiooniväed (PMF) ehk Hashed al-Shaabi liidreid, esitas peaministriks Basra kuberneri Assaad al-Aidani. 

Iraagi meeleavaldajad lükkasid Aidani kandidatuuri kiiresti tagasi, nõudes valitsuse etteotsa sõltumatu kandidaadi nimetamist. 

Kahe anonüümsust palunud ametniku sõnul sai president Barham Saleh parlamendilt memorandumi, milles kuulutati, et Fatah´l on koja suurima fraktsioonina õigus esitada järgmine peaministrikandidaat. 

Varem kolmapäeval loobus peaministriks kandideerimast kõrgharidusminister Qusay al-Suhail, kelle nominatsiooni meeleavaldajad olid samuti tagasi lükanud. 

Iraak on olnud täievolilise peaministrita sestsaadik, kui novembris astus protestide tõttu tagasi Adel Abdel Mahdi. 

Parlamendifraktsioonide kõnelused talle järeltulija leidmise üle olid pühapäevase tähtaja möödudes endiselt patiseisus. 

Parlamendis on praegu kaks suurt blokki - šiiavaimulik Moqtada al-Sadri juhitud Sairoon ja Hadi al-Amiri juhitav Fatah. 

Kõnelustega samal ajal jätkusid kolmapäeval Iraagis meeleavaldused, millele andis teisipäeval hoogu juurde telekoomiku Aws Fadhili vastu korraldatud tapmiskatse. 

Tundmatud ründajad avasid Fadhili auto pihta tule, tulistades selle kere pihta kolm kuuli.

Fadhil riputas sotsiaalmeediasse fotod kuuliaukudest ja kuulutas: «Nad ründavad neid, kes toetavad revolutsiooni, et neid vaigistada...Aga meie jätkame oma revolutsiooni.»  

Ta lisas, et meeleavaldajad on juba saavutanud ühe eesmärgi, viidates teisipäevasele parlamendihääletusele, mille käigus kiideti kooskõlas protestijade nõudmisega heaks valimisseaduse muutmine. 

Meeleavaldusi juhtivad valdavalt noored aktivistid süüdistavad Iraagi liidreid rikastumises, läbikukkunud majanduspoliitikas ja mõjuvõimsa naaberriigi Iraani ees lömitamises. 

Meeleavaldustel on kolme kuu jooksul kokku hukkunud umbes 460 inimest ja 25 000 on saanud viga. 

Iraagi mõjukas šiiavaimulik suurajatolla Ali Sistani tegi reedel ettepaneku korraldada rahutustest vallatud riigi poliitilise ummikseisu lõpetamiseks ennetähtaegsed valimised.

Märksõnad

Tagasi üles