Jaapan andis Venemaale üle mulda nõukogude luuraja Sorge hauast

Copy
Richard Sorge.
Richard Sorge. Foto: General/©2002 Credit:Topham Picturepoint

Jaapan andis osana aktsioonist "Peotäis mälu" Venemaale üle tuntud nõukogude luuraja Richard Sorge hauast pärit mulda, ütles neljapäeval ajakirjanikele Vene asekaitseminister ja relvajõudude sõjalis-poliitilise peavalitsuse ülem Andrei Kartapolov. 

«Jaapan andis Venemaale üle mulda Nõukogude luuraja Richard Sorge hauast,» lausus kindralpolkovnik Kartapolov. 

Sorge sündis 1895. aastal Bakuu lähedal saksa päritolu kaevandusinseneri perekonnas ja hukati 1944. aastal Jaapanis.

Vene kaitseministeerium sai neljapäeval mulda ka nõukogude sõdurite massihaudadest Aserbaidžaanist, Hispaaniast, Hiinast, Leedust, Norrast, Poolast, Serbiast, Sloveeniast, Tadžikistanist, Rootsist ja Soomest. 

«Ühtekokku on kavas tuua mulda enam kui 40 riigist, maailma kõige kaugematest nurkadest,» lisas kindral, tänades välispartnereid panuse eest töösse oma riigi nimel elu andnud nõukogude sõdurite mälestuse jäädvustamisel. 

Ministeeriumi andmeil on 30 riigis juba aset leidnud pinnase võtmise tseremooniad. Lisaks on toodud mulda enam kui 15 000 matmispaigast Venemaa territooriumil. 

Kotikesed mullaga asetatakse suurtükimürskude kestadesse, mis paigutatakse Vene relvajõudude peakiriku territooriumile. 

Sorge oli Saksamaal kommunist ja Nõukogude Liidu sõjaväeluuraja Jaapanis teises maailmasõjas. Sorge koodnimeks oli Ramsay.

Ehkki Sorge tabati 1941. aasta oktoobris ja hukati 1944. aastal, ei kajastatud tema tegevust Nõukogude Liidu kasuks sõja ajal ega ka pärast Teist maailmasõda.

1961. aastal aga tutvustati Nikita Hruštšovi Sorge tegevusega ja tema algatusel autasustati luurajat aastal 1964 Nõukogude Liidu kangelase aunimetusega. 1960. aastatel Juri Andropovi juhtimisel korraldatud julgeolekuorganite populariseerimiskampaania käigus anti välja temanimeline postmark ja Juri Korolkovi jutustus «Inimene, kelle jaoks ei olnud saladusi».

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles