Jaapan saadab Lähis-Itta sõjalaeva ja kaks patrull-lennukit

Jaapani sõjalaevad sellel 2017. aasta novembrist pärineval fotol.

FOTO: MICHAEL RUSSELL/AFP/Scanpix

Jaapan saadab Lähis-Itta mereteede kaitsmiseks sõjalaeva ja kaks patrull-lennukit, kuid ei liitu piirkonnas tegutseva USA juhitava koalitsiooniga, teatas valitsus reedel. 

Tokyo otsus tuleb pärast seda, kui sel aastal on Pärsia lahel rünnatud mitut tankerit, nende seas ka üks Jaapani tanker, ning Saudi Araabia naftarajatisi. 

USA, teised lääneriigid ja Saudi Araabia süüdistavad rünnakutes Iraani, kes eitab seotust rünnakutega. 

Jaapan saadab luureülesanneteks piirkonda sõjalaeva ja kaks patrull-lennukit P3C, lausus valitsuskabineti sekretär Yoshihide Suga ajakirjanikele. 

Samm on Jaapani enda meede rahu ja stabiilsuse suurendamiseks Lähis-Idas ning Jaapaniga seotud aluste turvalisuse tagamiseks, lausus Suga, märkides, et 90 protsenti Jaapani naftaimpordist tuleb Lähis-Idast. 

USA on moodustanud piirkonnas sujuva kaubalaevaliikluse tagamiseks mereturbekoalitsiooni, millega on liitunud Suurbritannia ja Austraalia. 

Enamik Euroopa riike on aga keeldunud koalitsioonis osalemast, kartes õõnestada sellega Iraani tuumaleppe päästmisele suunatud jõupingutusi. 

Jaapani kaitseministeeriumi pressiesindaja teatas AFP-le täpsustuseks, et riigi sõjalaev ja patrull-lennukid ei hakka patrullima Hormuzi väinas, mida läbib suur osa maailma naftakaubandusest ja kus tegutseb USA juhitav koalitsioon. 

Jaapani enesekaitsejõud (SDF) hakkavad tegutsema avamerel Omaani lahes, Araabia mere põhjaosas ja Adeni lahes, lausus ta. 

Jaapani Teise maailmasõja järgne patsifistlik põhiseadus lubab riigil kasutada jõudu vaid enesekaitseks, kuid peaminister Shinzo Abe on püüdnud aastaid seda muuta, et võtta riigile globaalse julgeoleku tagamises suuremat rolli. 

Kauaaegne USA liitlane Jaapan püüab Ühendriikide ja Iraani vastasseisu oludes Lähis-Idas pingeid leevendada. Tokyol on Teheraniga tihedad diplomaatilised ja majandussuhted. 

Eelmisel nädalal külastas Jaapanit Iraani president Hassan Rouhani, Abe külastas juunis Teherani. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles