Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Montenegros peeti kinni üle 15 parlamendis ususeaduse vastu märatsenud opositsionääri

Montenegro politseinikud kandmas Podgoricas parlamendihoones serbiameelset opositsiooni parlamendisaadikut. FOTO: AP/Scanpix

Montenegro parlamendis peeti kinni üle 15 opositsioonilise rahvasaadiku, kes avaldasid uue usukogukondade seaduse vastu vägivaldselt meelt.

Seadus on viimastel nädalatel suurendanud pingeid Montenegro valitsuse ja serbiameelse opositsiooni vahel, mis on lähedane Serbia õigeusu kirikule.

Seaduseelnõu nõuab kogudustelt tõendeid, et nende käsutuses olevad hooned kuulusid neile juba enne 1918. aastat.

Serbia õigeusu kiriku väitel jääb kirik seeläbi ilma paljudest keskaegsetest kirikutest ja kloostritest. Valitsus eitab Serbia õigeusu kiriku varade äravõtmise plaani. 

Demokraatiarindesse kuuluvad opositsiooni saadikud tegid neljapäeval seaduse arutelul oma toetajatele üleskutse blokeerida teed ja ähvardasid seaduse vastuvõtmisel relvad haarata.

Kui nende muudatusettepanekud tagasi lükati, lasid opositsioonisaadikud parlamendisaalis ilutulestikurakette, rüüstasid hoonet, loopisid plastpudeleid ja ründasid teisi poliitikuid.

Kinni peeti 18 opositsionääri. Riigimeedia vahendas, et politsei kuulas neid reede varahommikul üle.

Pärast märatsenud saadikute minemaviimist kiitis 81-kohaline parlament seaduse 45 poolthäälega heaks.

Peaminister Duško Marković ütles, et olukorra halvanemist ei oodata.

«Ma taunin seda vastutustundetut käitumist teiste parlamendiliikmete ja Montenegro kodanike suhtes, aga ma usun, et see on väärtuslik kogemus ja see vahejuhtum ei kordu,» ütles ta.

Montenegro 620 000 elanikku on valdavalt õigeusklikud ja riigi suurim kirik on Serbia õigeusu kirik. On olemas ka 1990. aastatel sellest lahku löönud Montenegro õigeusu kirik, kuid teised õigeusukirikud seda ei tunnista. 

Tagasi üles
Back