Soomes kasvab vastuseis ilutulestiku vabamüügile

Ilutulestik. Pilt on illustratiivne.

FOTO: Kristjan Teedema/Scanpix

Soomes algas täna ilutulestikumüük, mis kestab mitmes paigas kuni aastavahetuseni. Soomlaste seas kasvab aga vastuseis ilutulestiku vabamüügile.

Soome parlamendis käsitletakse praegu rahvaalgatust, millega soovitakse ilutulestiku vabamüük ära keelata. Rahvaalgatus ei puudutaks väiksemaid pürotehnilisi tooteid, nagu näiteks säraküünlad või paugutid. Suurte ilutulestikutoodete müük lubataks vaid professionaalidele. Rahvaalgatus kogus üle 65 000 allkirja.

Ligi pooled väljaande Maaseudun Tulevaisuus küsitlusele vastanuist keelaks ära ilutulestiku vabamüügi. Naistest pooldab keelamist 57 protsenti vastanuist ning meestest 37 protsenti. Pensionäridest keelaks ilutulestiku vabamüügi ära üle poole vastanuist, tööealistest aga umbes 45 protsenti.

Erakondadel erinevad seisukohad

Väljaande Uutissuomalainen detsembri alguses tehtud küsitlusest tuli välja, et Soome parlamendierakondadest pooldaks ilutulestiku müügikeeldu vaid ühe parlamendiliikmega Liike Nyt.

Põlissoomlased, Koonderakond ja Keskerakond ei poolda ilutulestiku vabamüügi keelamist. Keskerakonna parlamendifraktsiooni asejuht Hanna-Leena Mattila ütles, et müügikeeld võib tuua kaasa isetehtud ilutulestikud, mis oleks aga veelgi ohtlikum.

Sotsiaaldemokraadid, Soome Rootsi Rahvapartei ja Kristlikud Demokraadid ei võtnud selget seisukohta. Vasakliit jättis küsitlusele vastamata.

Kauplused lõpetavad müügi

Eile kirjutas Iltalehti, et ehituskaupluste kett Bauhaus lõpetab Soomes ilutulestiku müügi. Ettevõtte Soome tegevjuht Rami Antila ütles väljaandele MTV, et kauplustele on selle otsuse tõttu tehtud isegi ähvardusi. Väga kriitilised ollakse Bauhausi otsuse suhtes just sotsiaalmeedias.

«Osa inimesi on kommentaaride põhjal otsustanud meilt ostmise lõpetada,» sõnas Antila. Tema väitel on ilutulestiku müügi lõpetamise taga majanduslikud põhjused, kuna selle müümisel tuleb järgida mitmeid reegleid ning selleks vajatakse lisatööjõudu.

Antila ei oska hinnata, kas ilutulestiku müügist tuleb suurt tulu, kuna ettevõttel on Soomes mitu kauplust. «Eks me nüüd vaata, kuidas me siit edasi lähme. Ehk olukord rahuneb, kui me suudame seda aastavahetust igaüks omal moel tähistada.»

Ilutulestiku müügi otsustas sel aastal lõpetada ka kauplusekett Hong Kong, mille müügijuhi Tommy Dolivo sõnul on ettevõte otsustanud mitte müüa tooteid, mis ei sobi eetiliselt ettevõtte tulevikuga. «Või ei ole sellised, mida me soovime müüa,» teatas Dolivo. «Üks neist on ilutulestik. Võime kindlalt väita, et need ei ole keskkonnale väga kasulikud. Lisaks on erinevad mõnuained, nagu tubakas ja alkohol. Ka need on meie müügivalikust välja jäetud.»

Tagasi üles
Back