iDeal kampaania

Raport: 15 looduskatastroofi tõid tänavu üle miljardi dollari kahju

Taifuuni Hagibis tekitatud purustused Jaapanis.

FOTO: AFP / Scanpix

Sel aastal põhjustasid vähemalt 15 kliimamuutusega seotud looduskatastroofi üle miljardi dollari kahju ja neist seitse läksid maksma vähemalt kümme miljardit dollarit, teatas Briti heategevusorganisatsioon Christian Aid.

Käesolev aasta on kujunemas mõõtmisajaloo kuumimaks ja iga uuringus käsitletud loodusõnnetus on seotud kliimamuutusega, teatas organisatsioon.

«Äärmuslik, kliimamuutusest kantud ilm tabas 2019. aastal kõiki maailmajagusid. Üleujutused, tormid ja põlengud külvasid kaost ja hävingut Lõuna-Aafrikast Põhja-Ameerikani, Austraaliast ja Aasiast Euroopani,» teatas Christian Aid.

Raportis lähtuti ametlikest andmetest, valitsusväliste organisatsioonide hinnangutest, teadusuuringutest ja meediakajastusest. Katastroofide tagajärjel jäid organisatsiooni teatel koduta miljonid inimesed ja need tõid kaasa suure arvu inimohvreid. 

Seitsme katastroofi kahju ulatus üle kümne miljardi dollari. Nende seas olid üleujutused Põhja-Indias, taifuun Lekima Hiinas, orkaan Dorian Ühendriikides, üleujutused Hiinas ja Ühendriikides, taifuun Hagibis Jaapanis ja maastikupõlengud Californias.

«Need arvud on ilmselt alahinnatud, sest need näitavad ainult kindlustatud kahju ega võta alati arvesse teist tüüpi finantskulusid nagu tootlikkuse langus ja kindlustamata kahju,» teatas Christian Aid. 

Suurema osa surmadest tõid kaasa kaks katastroofi Indias ja Lõuna-Aafrikas. Christian Aidi teatel peegeldab see seda, kuidas kliimamuutuse rängimat hinda maksavad maailma vaeseimad inimesed. 

«Kontrastina oli finantskahju suurim jõukates riikides: Jaapanit ja Ühendriike tabasid kolm neljast kõige kulukamast sündmusest,» lisati raportis.

Kasvuhoonegaaside emissioon peaks tänavu taas rekordkõrgele tõusma, samal ajal mõjutasid kliimamuutusest tingitud äärmuslikud ilmastikunähtused kõiki maailma regioone.

Äärmuslike ilmastikunähtuste seas olid Mosambiiki tabanud tsüklon Idai, Jaapanit tabanud taifuun Hagibis, Euroopa rekordiline kuumalaine, maastikupõlengud USA California osariigis ja Ida-Austraalias ning üleujutused Venezias. 

Kliimamuutuse mõju on muutunud niivõrd rängaks, et Indoneesia otsustas tänavu kolida oma pealinna piirkonda, mida ei ähvarda uppumisoht. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles