Saada vihje

USA merevägi plaanib eelarves kärpida laevaehitust (1)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Lennukikandja USS Gerald R. Ford.
Lennukikandja USS Gerald R. Ford. Foto: Mass Communication Specialist 2nd Class Ridge Leoni / AP

USA merevägi soovib uues eelarveettepanekus kärpida laevade ehitust ja kiirendada laevade errusaatmist.

Ettepanek lükkaks edasi või laseks põhja mereväe soovi saada endale suurem laevastik ning võimalik et ka kahjustaks laevaehitusfirmasid.

Plaani järgi väheneks laevastiku suurus praeguselt 293 laevalt 287 laevale. See on kõvasti vajaka 355 laevast, mis merevägi 2018. aasta riiklikusse kaitsedokumenti kirjutas.

Ettepanekuga kursis kaitseametniku sõnul eelarvekõnelused käivad ja lõplikku otsust langetatud pole. Siiski rõhutas ta, et merevägi otsib kärpevõimalusi teiste prioriteetide rahastamiseks.

Seniste plaanide järgi on mereväele tähtis ballistilisi rakette tulistada suutvate allveelaevade kaasajastamine.

Üks välja käidud kärpekohti on järgmise viie aasta jooksul ehitatavate Arleigh Burke-klassi hävitajate arvu vähendamine 12-lt seitsmele. See säästaks laevaehituseelarvest 8 protsenti ehk 94 miljardit dollarit.

Teine koht oleks Ticonderoga-klassi ristlejate kiirem errusaatmine järgmise viie aasta jooksul. Ettepaneku järgi jääks neid siis teenistusse esialgu plaanitud 13 asemel üheksa.

Analüütikud tõmbasid tähelepanu ettepanekute negatiivsele mõjule.

«Mõlemad valikud käivad vastu mereväe eesmärgile saada 355 laevaga laevastik. Seda ei võetaks hästi vastu ka Kapitooliumil, arvestades seda, et seal on jätkuvalt konsensus, et Venemaast ja Hiinast lähtuvad sõjalised ja strateegilised ohud ainult kasvavad,» ütles analüütik Jay Korman ühendusest Avascent Group.

Kaitseanalüütiku Norman Friedmani sõnul väheneks ettepanekute kiiluvees oluliselt hävitajate ja ristlejate tagatud õhutõrjevõime. Vähenemine oleks eriti kahjulik nüüd, sest lennukite ja rakettide oht on muutumas keerulisemaks.

«Kui võtaksid hiinlastele vastu seismist tõsiselt, siis ilmselt tahaksid seda rohkem, mitte vähem,» ütles Friedman õhutõrje kohta.

Tagasi üles