Austraalia kaguosa rannikualadel viibivatele turistidele anti evakuatsioonikäsk

Copy
Autod lahkumas neljapäeval Austraalia kagurannikul põlengutest ohustatud Bateman's Bay linnast.
Autod lahkumas neljapäeval Austraalia kagurannikul põlengutest ohustatud Bateman's Bay linnast. Foto: PETER PARKS/AFP/Scanpix

Austraalia võimud andsid neljapäeval tuhandetele turistidele 48 tundi aega lahkuda põlengutest laastatud rannikukogukondadest ajal, kui riik valmistub laupäeval oodatavaks kuumalaineks.  

Vana-aastaõhtul laastasid Austraalia kaguosa katastroofilised põlengud, surmates vähemalt kaheksa inimest ja jättes leekidest ümber piiratud rannikulinnadesse lõksu tuhandeid turiste. 

Uus-Lõuna-Walesi (NSW) osariigi maapiirkondade tuletõrje andis neljapäeva hommikul turistidele korralduse lahkuda tsoonist, mis ulatub harilikult maalilisel kagurannikul populaarsest Bateman Bay puhkepiirkonnast umbes 200 kilomeetri kaugusele naaberosariigi Victoria rannikule, kus ärgitatakse inimesi samuti põlengute ohustatud aladelt evakueeruma. 

Turistidel palutakse lahkuda enne laupäeva, mis peaks tooma tuulepuhangud ja üle 40 kraadi Celsiuse järgi kerkivad õhutemperatuurid. 

Selline ilm toob kaasa ohtlikud põlengutingimused, mis kujunevad vähemalt sama halvaks kui mitte halvemaks kui teisipäeval, mis oli Austraalia mitu kuud kestnud võsapõlengute kriisi rängim. 

Paljud turistid ja elanikud veetsid Austraalia kaguosas kaks ööd muust maailmast äralõigatuna ilma elektri ja telekommunikatsioonivahenditeta ning kahanevate toiduvarudega enne, kui võimud kuulutasid neljapäeval mõned piirkonnast välja viivad teed ajutiselt kasutamiseks piisavalt turvaliseks. 

NSW transpordiminister Andrew Constance ütles rahvusringhäälingule ABC, et enne laupäeva läbi viidav evakuatsioon on piirkonna ajaloo ulatuslikem. 

Osariigi maapiirkondade tuletõrje asekomissar Rob Rogers märkis, et tuletõrjujad ei suuda põlenguid kontrolli alla saada, nende kustutamisest rääkimata. «Sõnum on, et meil on siin piirkonnas nii palju leeke, et meil puudub võime neid kontrolli alla saada,» lausus ta ABC-le. «Me peame lihtsalt tagama, et inimesed ei jää nende teele ette.» 

Võimud muretsevad mõnedes tulelõksus olevates kogukondades toiduvarude nappuse pärast ja mõnda põlengutest ohustatud maapiirkonna asulasse, näiteks Victoria osariigis asuvasse Genoa linna, pole päästjad seni veel pääsenud.

Kagu-Austraalias on tules hävinud üle 400 elumaja ja mitmest väikelinnast on järel vaid varemed. Päästeoperatsioonidele on kaasatud ka mereväe laevad ja sõjalennukid. 

Austraalias tänavu tavapärasest varem alanud maastikupõlengud on nõudnud viimastel kuudel vähemalt 18 inimelu ning hävitanud üle 1000 elumaja. Tuleroaks on läinud 5,5 miljonit hektarit maad, mis on Taanist või Hollandist suurem ala. 

Tagasi üles