E, 4.12.2023

Bogotá esimene naislinnapea lubas võidelda rassismi ja võõravihaga

Facebook
Comments
Colombia pealinna Bogotá esimene naislinnapea Claudia López kolmapäeval linna Simón Bolívari nimelises pargis ametisse vannutamise tseremoonial.
Colombia pealinna Bogotá esimene naislinnapea Claudia López kolmapäeval linna Simón Bolívari nimelises pargis ametisse vannutamise tseremoonial. Foto: Ivan Valencia/AP/Scanpix

Bogotá esimene naislinnapea Claudia López andis kolmapäeval ametivande, lubades tuua Colombia rahutusse pealinna tugeva juhtimise ja tõotades võidelda rassismi, klassivahede ja võõravihaga. 

Vasaktsentristist linnapea, kes abiellus detsembris oma samasoolise partneriga, võtab üle linna juhtimise, millest on saanud president Iván Duque vastaste üleriigiliste meeleavalduste koondumispunkt.  

López korraldas tava eirates oma ametisse astumise tseremoonia Bogotá Simón Bolívari nimelises pargis sadade inimeste osavõtul. 

«Tänan teid kõiki minu saatmise eest sellel erilisel hetkel minu elus, võttes mind vastu kui Bogotá ajaloos esimest linnapeaks valitud naist, teistsugust naist,» lausus vastne meer juubeldavale rahvahulgale. 

Lópeze valimisvõit oktoobris oli üks mitmest Duque erakonda Demokraatlik Tsenter (Centro Democrático) tabanud tagasilöögist. Presidendi erakond kaotas valimistega kontrolli mitme suurlinna üle ja paljud näevad pealinna uues meeris väljakutse esitajat Duque presidendivõimule. 

Seitsme miljoni elanikuga Colombia pealinna on raputanud viimasel kuuel nädalal mitu Duque-vastast suurmeeleavaldust. 

Linnas elab ka umbes veerand 1,6 miljonist venezuela põgenikust, kes on riigi majanduskrahhi tõttu Colombiasse põgenenud. 

Bogotá uus linnapea esitas ametisseastumiskõnes oma muutuse päevakorra, mis keskendub võitlusele julgeoleku puudumise ja liiklusummikutega linnas läbi töökohtade ja kvaliteetse tasuta hariduse pakkumise. López on lubanud oma nelja-aastasel ametiajal ka senisest rohelisemat Bogotá'd. 

Vastne meer kutsus pealinna elanikke looma kodanikukultuuri, mis juurib lõplikult välja igasuguse rassismi, klassikuuluvuse, matšolikkuse ja võõraviha. 

«Bogotá, suur aitäh mulle oma oleviku ja tuleviku usaldamise eest. Ma luban seda usaldust õigustada ja anda endast kõik, et meie Bogotá oleks nelja aasta pärast hoolivam, kaasavam ja kestlikum linn ja piirkond,» ütles López. 

López on alates 16. detsembrist abielus oma senaatorist elukaaslase Angélica Lozanoga. 

Colombia pealinna uus linnapea pälvis esimest korda avalikkuse tähelepanu parlamendisaadikute ja parempoolsete poolsõjaväeliste rühmituste sidemete paljastamisega. 

Skandaali puhkemise järel pidi ta lühikeseks ajaks riigist põgenema, kuid ta pöördus 2014. aastal tagasi ja valiti senatisse. Eelmise aasta presidendivalimistel kandideeris ta asepresidendiks. 

27. oktoobri Bogotá linnapeavalimistel saavutas López napi võidu liberaal Carlos Fernando Galáni üle. 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles